326
855469

FAT, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av målnband. Diameter 19-24,5 cm.

En med ifyllt nagg.

Proveniens

Albin Roosval red, "Svenska hem i ord och bilder", årgång XIX, nr 3, 1931.