82
820068

Johann Kartenbusch, aklejapokal, silver, Nürnberg (verksam 1621/-22-1630).

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 730 - 3 180 EUR
2 850 - 3 330 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Förgylld, aklejaformad cuppa med driven dekor av bucklor. Balusterskaft med dekor av oförgyllda klippta och rullade blad. Locket med krönande s.k. "schmeck". Höjd 28 cm, vikt 249 gram.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?