Decemberauktionen + Asiatiska 597

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
6SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.Glaskupor med nagg och små kantsprickor.
12SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790.Exportförbud
73BORDSUPPSATS, "Monument Antique", Louis XVI, möjligen från Pierre Gouthières verkstad 1760-tal.Sockel med små nagg.
84Märkt MC, okänd mästare, bägare, silver, sannolikt (Trondheim runt 1600-talets mitt).Bägaren skulle även kunna vara märkt av Matz Christensen (verksam i Viborg 1662-1666).
108Otydlig mästarstämpel, sannolikt Genève 1700-talets slut, dosa i guld och emalj.Guld 18K. Total vikt 144 gram.
109DOSA, guld, emalj och miromosaik, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-talets förra hälft.Guld 18K.
119MATTA, rölakan, 305,5 x 205,5 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG.skador, hål
12814 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal.
162ÖYVIND FAHLSTRÖM, "Stegar", 1961.
163ALEXANDER CALDER, "Grass".Titel "Grass". Gouache och tusch. Verket är registrerat med arkivnr A28213 hos Calder Foundation, New York.
165"Électricité - Dix rayogrammes de Man Ray et un texte de Pierre Bost", 1931.Följerätt (d)
179JOHAN DAVID SWARTZ, Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).Exportförbud.
237"Brottarna".Materialet är alabaster, ej marmor.
245ALEXANDER CALDER, "Supertitieux".Titel "Supertitieux". Gouache and ink on paper. Verket är registrerat med arkivnr A13028 hos Calder Foundation, New York.
257AUGUSTE RODIN, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår.28,5 x 16 cm.
267NATHALIA EDENMONT, "Humble", 2010.Följerätt (d)
268ALUCIO FONTANA, Concetto Spaziale.
283FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet.Painted on walnut and probably Italian.
286HENRI HAYDEN, Porträtt av man.Certifikat utfärdat av Pierre Célice daterat 22 november 2016 medföljer. Konstverket kommer att upptas i den kommande catalogue raisonné.
306STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).Japan, Meiji (1868-1912).
322VAS, porslin. Transition, 1600-tal.Please note the image shown in the pdf and printed version is lot 323.
323VAS, porslin. Transition, 1600-tal.Please note the image in the printed version and pdf is lot 322.
358KJOL, broderat siden, höjd 98 cm (av vilket 80 cm är siden), Kina sen Qingdynasti (1644-1912).Storleken minskad.
474BLOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.Kanten med två små lagningar och en hårspricka circa 20 cm.
495PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
508VAS, porslin, Qingdynastin, Daoguangs märke och period (1821-50).
581BROSCH i form av en blomkvist med gammalslipade diamanter totalt ca 10.00 ct. Sent 1800-tal.En liten diamant saknas.
675RING med en 9.55 ct obehandlad rosa safir samt briljantslipade diamanter. Certifikat från Gübelin.14K roséguld

Utdragna föremål

Nr.Föremål
256HELENE SCHJERFBECK, Ung flicka.
268OMAR EL-NAGDI, Målning, figurscen.
328SKÅL, Cizhou, stengods, Song-Yuan (960-1368).
335SKÅLFAT, Swatowporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).
474ALOCKURNA, porslin, Kina, 1800-tal.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
261CARL GUSTAF PILO Hans ateljé, Kung Fredrik V (1723-1766).