Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Arne Jones E1299
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Decemberauktionen + Asiatiska 597

 
270 föremål
309. MÅLNING, föreställande himmelsk väktarfigur, Qingdynastin, 17/1800-tal.
309. MÅLNING, föreställande himmelsk väktarfigur, Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
438. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, omkring 1800.
438. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
495. PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
495. PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
354. PIEDESTALER, ett par, hardwood. 1900-talets första hälft.
354. PIEDESTALER, ett par, hardwood. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
414. PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).
414. PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
555. PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
170 000 - 180 000 SEK
425. RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal.
425. RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
399. RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.
399. RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
401. RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin, 1700-tal.
401. RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
366. RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
534. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
534. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
525. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
525. RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
540. RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
540. RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
554. SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
554. SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
483. SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
483. SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
301. SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal.
301. SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
352. SKRIVBORD, hardwood. Late Qing dynasty, circa 1900.
352. SKRIVBORD, hardwood. Late Qing dynasty, circa 1900.
Klubbat pris
640 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
379. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
379. SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
448. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
448. SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
451. SKULPTUR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
451. SKULPTUR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
288. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
288. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
41 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
416. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
416. SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
289. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
289. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
418. SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
418. SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
383. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
383. SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
404. SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
404. SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
406. SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
406. SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
304. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912).
304. SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
391. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, 16/1700-tal.
391. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, 16/1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
390. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, troligen U-Tong, 1400-tal.
390. SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, troligen U-Tong, 1400-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
452. SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
410. SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
410. SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
327. SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279).
327. SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
333. SKÅL, keramik. Junglasyr, Song-Yuan dynastin (960-1368).
333. SKÅL, keramik. Junglasyr, Song-Yuan dynastin (960-1368).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
444. SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).
444. SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
332. SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368).
332. SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
342. SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
342. SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
522. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
522. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
321. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
321. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
515. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
515. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
320. SKÅL, porslin. Mingdynastin med hallmärke (1368-1644).
320. SKÅL, porslin. Mingdynastin med hallmärke (1368-1644).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
529. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
529. SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
443. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel.
443. SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
331. SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279).
331. SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
541. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
541. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
504. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
504. SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
340. SKÅLFAT, 6 st., porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
340. SKÅLFAT, 6 st., porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
527. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
348. SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal.
348. SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
351. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
351. SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
473. SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
473. SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
359. SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.
359. SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
363. SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
363. SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK