Decemberauktionen + Asiatiska 597

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
494RÖKELSEKAR med LOCK och STÄLL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
495PENSELBURK, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.8 000 SEK
496GOLVVAS, porslin. Qingdynastin, omkring 1900 med märke.85 000 SEK
497PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. Med Kangxis sex karaktärers märke.30 000 SEK
498TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.8 000 SEK
499SKÅL, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke (1644-1912).110 000 SEK
500FAT, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900, märke.18 000 SEK
501SKÅL, porslin. Sen Qingdynasti med Xianfengs märke (1644-1912).60 000 SEK
502BRICKA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.40 000 SEK
503VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).13 000 SEK
504SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
505FAT, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke (1644-1912).35 000 SEK
506SKÅL, porslin. Kina, Republik med Xianfengs sex karaktärers märke (1912-49).Återrop
507FAT, ett par, porslin. Troligen Republik, med Daoguangs sigillmärke (1912-49).200 000 SEK
508VAS, porslin, Qingdynastin, Daoguangs märke och period (1821-50).155 000 SEK
509VAS, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).12 000 SEK
510FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).28 000 SEK
511FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).8 500 SEK
512TALLRIKAR, 12 stycken snarlika, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).24 000 SEK
513ASSIETTER, nio stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).14 000 SEK
514FLASKA, porslin, Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
515SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
516FAT, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.5 500 SEK
517TALLRIKAR, sju stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).9 500 SEK
518TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).7 000 SEK
519ASSIETTER, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen (1621-44).10 000 SEK
520FAT, sex stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen (1621-44).6 500 SEK
521ASSIETTER, åtta stycken, porslin. Mingdynastin, Tianqi/Chongzhen (1621-44).9 500 SEK
522SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).10 000 SEK
523TEKANNA MED LOCK, porslin, Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
524URNA, porslin. Transition, 1600-tal.11 000 SEK
525RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.6 000 SEK
526FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
527SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
528FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.55 000 SEK
529SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).48 000 SEK
530SKÅL, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke och period (1662-1722).48 000 SEK
531KRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).70 000 SEK
532URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 500 SEK
533BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 300 SEK
534RÖKELSEKAR, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).28 000 SEK
535VASER med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).44 000 SEK
536VASER, ett par, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
537FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft.25 000 SEK
538VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
539URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).38 000 SEK
540RÖKELSEKAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.24 000 SEK
541SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.18 000 SEK
542TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
543SERVIS, 47 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).95 000 SEK
544Tallrikar, 20 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
545TERRIN med LOCK och FAT, Kina, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
546TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
547VAS, porslin. Qingdynastin med Xianfengs sex karaktärers märke och period (1851-1861).1 100 000 SEK
548SKÅL, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke (1644-1912).Återrop
549FAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).13 000 SEK
550VAS, porslin. Kina, 1900-tal.30 000 SEK
551ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1800-talets början.10 000 SEK
552URNA, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.36 000 SEK
553SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxus märke och period (1875-1908).12 000 SEK
553AFLASKOR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
554SCROLLPOT/FISKBASSÄNG, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
555PRAKTVAS, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
556TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.9 000 SEK
557DAMUR som går att bära som brosch samt hänge. Emalj samt gammal- och rosenslipade diamanter. Cylindergång. Ca 1890-1900.10 000 SEK
558BROSCH i form av en orm med emalj, cabochonslipad rubin, gammalslipade och rosenslipade diamanter samt pärla.8 000 SEK
559BROSCH i form av en elefant, med briljantslipade diamanter samt rubin. Troligen England sent 1800-tal.13 000 SEK
560BROSCH med gammal- samt antikslipade diamanter och rubiner, i form av en fluga. Diamanter totalt ca 2.00 ct.20 000 SEK
561COLLIER "tro, hopp och kärlek" med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00 ct.11 000 SEK
562BROSCH med 5 st gammalslipade diamanter, totalt ca 8.00ct, kvalitet ca I-K/VS-SI.125 000 SEK
563RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.Återrop
564HALSBAND samt BROSCH, med rosenslipade diamanter. Troligen omkring år 1800.Återrop
565ARMRING med rubiner samt gammalslipade diamanter, totalt ca 0.30ct.45 000 SEK
566COLLIER med rosenslipade diamanter.Återrop
567ARMBAND med gammalslipade diamanter totalt ca 1.50 ct. Troligen 1890-tal.Återrop
568ARMBAND med 4st lavakaméer med antikiserande motiv. En extra lavakamé medföljer.14 000 SEK
569BROSCH/HÅRGÖMMA med pärlor, diamanter och turkos emalj, prydd med motiv av förgätmigej. Franska exportstämplar.Återrop
570ARMRING med gammalslipad diamant ca 0.35 ct samt rosenslipade diamanter. Originalschatull. Gåva från Oscar II.15 000 SEK
571COLLIER, Gustav Dahlgren & co, Malmö. Troligen sent 1800-tal.15 000 SEK
572COLLIER med seedpärlor, troligen England. 1800-talets första hälft.Återrop
573PÄRLCOLLIER med äkta sötvattenspärlor (flodpärlor). Lås med rosenslipade diamanter. Certifikat från GCS.14 000 SEK
574COLLIER med rosens-, markis-, droppslipade diamanter samt troligen äkta saltvattenspärlor.Återrop
575RING med äkta orientalisk saltvattenspärla samt diamanter totalt ca 0.40 ct.Återrop
576COLLIER med akvamarin ca 37.00 ct, samt rosen- och gammalslipade diamanter. Ca år 1900.38 000 SEK
577COLLIER med turmaliner samt rosenslipade diamanter. Belle Epoque, circa 1910.30 000 SEK
578BROSCH, sent 1800-tal, med gammalslipade diamanter totalt ca 2.00 ct samt troligen äkta saltvattenspärla.Återrop
579COLLIER med en droppslipad akvamarin, ca 6.00 ct, rosenslipade diamanter samt pärlor.17 000 SEK
580ÖRHÄNGEN med troligen orientaliska pärlor samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.54 ct.90 000 SEK
581BROSCH i form av en blomkvist med gammalslipade diamanter totalt ca 10.00 ct. Sent 1800-tal.Återrop
582BROSCH med gammalslipade diamanter totalt ca 9.40 ct, mittsten ca 1.10 ct.Återrop
583RING med grön beryll, ca 17.00 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 1.29 ct.28 000 SEK
584COLLIER med 5 rader naturliga pärlor (en pärla odlad). Lås med gammal- samt rosenslipade diamanter. Certifikat från GCS.Återrop
585BROSCH med trappslipad smaragd ca 2.00 ct samt gammal- åttkants- och rosenslipade diamanter.Återrop
586RING med topas, ca 3.30 ct, samt gammalslipade diamanter totalt ca 0.10 ct.Återrop
587RING med rosenslipade diamanter. Troligen sent 1700-tal.27 500 SEK
588ARMBAND, odlad pärla, gammal - och rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Ryssland.Återrop
589COLLIER äkta saltvattenspärlor, Ø 3.8 - 8.8 mm. Lås med diamanter. Certifikat från GCS.Återrop
590ÖRHÄNGEN med naturliga conchpärlor samt briljantslipade diamanter totalt ca 0.12 ct.18 000 SEK
591BROSCH med äkta pärlor samt gammalslipade diamanter totalt ca 2.00 ct. Certifikat från GPL.Återrop
592TIARA/BROSCH med gammalslipade diamanter samt möjligen odlade pärlor i form av en liljekonvalj.280 000 SEK