Decemberauktionen + Asiatiska 597

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
294RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Kina, Qingdynastin, 1600/1700-tal, på träställ.Återrop
295SKULPTUR, brons. Daoistisk dignitär, Mingdynastin (1368-1644).22 000 SEK
296BODHISATTVA i kopparlegering, 1600/1700-tal.23 000 SEK
297SKÅL, exportsilver, Shanghai, bär stämplar Shanghai Woshing, cirka 1910.13 000 SEK
298TESERVIS, tre delar, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.13 000 SEK
299KOPP med FAT, exportsilver. Tidigt 1900-tal, sannolikt Shanghai.4 200 SEK
300BÄGARE, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.11 000 SEK
301SILVERMYNT, två stycken. Republik, tidigt 1900-tal.3 500 SEK
302MÅLNING, motiv med lekande hundar vid en trädgårdsklippa, sen Qingdynastin (1644-1912).32 000 SEK
303LYKTA, trä och siden. Qingdynastin, omkring 1900.8 000 SEK
304SKULPTURGRUPP, trä. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
305BODHISATTVA AVALOKITESHVARA, kopparlegering. Möjligen Tibet/Himalaya, 12/1300-tal.150 000 SEK
306STAV i SCHATULL, trä. Japan, Meiji (1868-1912).13 400 SEK
307TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming dynasti (1368-1643).Återrop
308MÅLNING, föreställande himmelsk ämbetsmann åtföljd av en demon, Qing dynastin, 17/1800-tal.5 000 SEK
309MÅLNING, föreställande himmelsk väktarfigur, Qingdynastin, 17/1800-tal.8 000 SEK
310FAT, ett par, keramik. Song dynastin (960-1279).16 000 SEK
311BOJAN, porslin. Mingdynastin, Wanli (1576-1620).7 300 SEK
312BRICKA, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.5 000 SEK
313VAS, porslin. Qingdynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period, (1874-1908).190 000 SEK
314SKÅL, porslin. Kina, Qingdynastin (1644-1912) med Yongzhengs märke.32 000 SEK
315HÄST, lergods. Tang/Suidynastin (581-906).9 500 SEK
316KRUKA, keramik. Song/Yuandynastin (960-1368).Återrop
317HUVUDSTÖD, keramik. Yuan/Mingdynastin (1271-1644).8 000 SEK
318STÄLL, keramik. Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
319VAS, keramik. Mingdynastin (1368-1644).5 000 SEK
320SKÅL, porslin. Mingdynastin med hallmärke (1368-1644).6 500 SEK
321SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).50 000 SEK
322VAS, porslin. Transition, 1600-tal.46 000 SEK
323VAS, porslin. Transition, 1600-tal.19 000 SEK
324TESERVIS, 17 delar, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).30 000 SEK
325VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.26 000 SEK
326FAT, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-talets andra hälft.12 000 SEK
327SKÅL, keramik, temmoku, Songdynastin (960-1279).17 000 SEK
329SKÅL, keramik. Cizhou, northern blackware. Sannolikt Jindynastin (1115-1234).22 000 SEK
330SKÅL, keramik. Cizhou-typ, northern blackware, Jin dynastin (1115-1234).11 000 SEK
331SKÅLAR, 2 st., porslin. Ding-typ, Songdynastin (960-1279).26 000 SEK
332SKÅL, porslin, Qingbai-typ, Yuandynastin (1260-1368).20 000 SEK
333SKÅL, keramik. Junglasyr, Song-Yuan dynastin (960-1368).17 000 SEK
334FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1619).Återrop
336FAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).5 000 SEK
337URNA, porslin, Transition, 1600-tal.30 000 SEK
338RÖKELSEKAR, 2st., porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
339SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex-karaktärers märke och period (1875-1908).38 000 SEK
340SKÅLFAT, 6 st., porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.18 000 SEK
341SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908).9 000 SEK
342SKÅL, porslin. Guangxus märke, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
343VAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.15 000 SEK
344FIGURIN, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.40 000 SEK
345ASK med LOCK, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).70 000 SEK
346ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.32 000 SEK
347ASK med LOCK, lack. Qing dynastin med Qianlongs märke.55 000 SEK
348SKÅP, cinnoberlack. Qingdynastin, 1700-tal.1 600 000 SEK
349ASK m LOCK, lackarbete. Qingdynastin (1644-1912).22 000 SEK
350VAS, cloisonné. Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
351SKÅP, ett par, hardwood. Sen Qingdynasti (1644-1912).75 000 SEK
352SKRIVBORD, hardwood. Late Qing dynasty, circa 1900.640 000 SEK
353ALTARBORD, hardwood. Tidigt 1900-tal.20 000 SEK
354PIEDESTALER, ett par, hardwood. 1900-talets första hälft.50 000 SEK
355BRUSHPOT, trä. Qingdynastin (1644-1912).28 000 SEK
356TEXTIL, skuren silkesammet med pioner, 189 x 122,5 cm, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.15 000 SEK
357ROCK, broderat siden, höjd 131 cm, Kina sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
358KJOL, broderat siden, höjd 98 cm (av vilket 80 cm är siden), Kina sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
359SOLFJÄDRAR, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.24 000 SEK
360SOLFJÄDERFODRAL, tre stycken, samt GLASÖGONFODRAL, och en SOLFJÄDER. Sen Qingdynasti, omkring 1900.20 000 SEK
361TYGRULLE, siden. Sen Qingdynasti (1644-1912).24 000 SEK
362RITUELLT VINOFFERKÄRL (Jue), brons. Troligen Shang dynastin (1600-1046 f.Kr.).60 000 SEK
363SPEGEL, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
364KÄRL, brons. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.28 000 SEK
365URNA, Hu, brons. Mingdynastin (1368-1644).6 000 SEK
366RÖKELSEKAR, brons. Mingdynastin (1368-1644).18 000 SEK
367FIGURIN, brons. 14/1500-tal eller tidigare.520 000 SEK
368GUDOM, förgylld kopparlegering. Nepal, norra Indien, 1100-tal.95 000 SEK
369KUBERA, kopparlegering. Tibet, 1400-tal.110 000 SEK
370AMITAYUS, förgylld kopparlegering. Tibet, 1400-tal.55 000 SEK
371BUDDHA som BARN, brons, sen Mingdynastin/tidig Qingdynasti, 1600-tal.8 000 SEK
372SHAKYAMUNI BUDDHA, brons. Troligen Mingdynasti/tidig Qing dynasti, 1600-tal.15 000 SEK
373GUANYIN, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).150 000 SEK
374SITTANDE GUANYIN, kopparlegering. Möjligen Mingdynastin, (1368-1644).22 000 SEK
375VÄKTARE, brons. Mingdynastin, (1368-1644).5 500 SEK
376RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Sen Mingdynasti, 1600-tal.4 000 SEK
377GUANYIN, förgylld kopparlegering. Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
378GUANYIN, brons. Sen Mingdynasti.12 000 SEK
379SKULPTUR, brons. Mingdynastin (1368-1644).155 000 SEK
380ALTARUPPSATS, brons. Tibet, 16/1700-tal.Återrop
381AVALOKITESHVARA, förgylld kopparlegering. Tibet, circa 1800.43 000 SEK
382DEKORDELAR, två stycken, repoussé, Tibet, 1700/1800-tal.9 000 SEK
383SKULPTUR, trä. Qingdynastin (1644-1912).Återrop
384KRIGSGUDEN ZHENWU, förgyllt och lackerat trä. Qingdynastin, troligen Qianlong (1736-95).16 000 SEK
385BODHISATTVA, lackerat och förgyllt trä. Japan, Edo, 1700-tal.Återrop
386SVÄRDSFÄSTEN, två stycken, brons. Japan, Edo (1603-1868).4 500 SEK
387TEKANNA med LOCK, kopparlegering Japan, sen Edo period (1603-1868).Återrop
388ASK, bambu, Japan, Meiji (1868-1912).5 000 SEK
389BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 14-1500-tal.16 000 SEK
390SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, troligen U-Tong, 1400-tal.16 000 SEK
391SKULPTURHUVUD, brons. Thailand, 16/1700-tal.24 000 SEK
392SKULPTURHUVUD, koppar legering. Thailand, Troligen 1700-tal, Ayutthuya.Återrop
393BUDDHA, brons. Thailand, sent 1800-tal. Rattanakosin.4 500 SEK
394THANGKA, färgpigment på bomull och papper. Tibet, 17/1800-tal.Återrop
395THANGKA, Mahakala, Tibet, 1800-tal.Återrop
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

51. Jonas Bohlin, bord, "Art Against Aids", ed. 2/12, Pukebergs Glasbruk & Rolf Söderdal, efter 1992.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
Aktuellt bud:
13 000 SEK