Decemberauktionen + Asiatiska 597

Slutpriser

Nr.Föremål
97Jonas Yman, nattljusstakar, ett par, silver, Växjö 1783, rokoko.30 000 SEK
98Jonas Thomasson Ronander, fat, silver, Stockholm 1762, rokoko.80 000 SEK
99Jonas Thomasson Ronander, tekanna, silver, Stockholm 1774, rokoko.Återrop
100Johan Schvart, kaffekanna, silver, Karlskrona 1780, rokoko.100 000 SEK
101Gustaf Möllenborg, Stockholm 1857 och Jörgen Jensen, Stockholm 1936, ljusstakar, 2 par, silver, rokokostil.36 000 SEK
102Anders Brandt, ljusstakar, ett par, Norrköping 1784, gustavianska.52 000 SEK
103Pehr Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1800, sengustaviansk.40 000 SEK
104William Stroud, sannolikt, tallrikar 18 st, silver, London 1808.95 000 SEK
105Fabergé, kannor, ett par, glas och silver, Moskva 1899-1908, ristat inventarienummer 20116.310 000 SEK
106JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 172 delar "Konge/ Acorn", firma Georg Jensen, Jensen & Wendel, 1945-51, sterling.65 000 SEK
107JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 108 delar "Konge/Acorn", Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77.Återrop
108Otydlig mästarstämpel, sannolikt Genève 1700-talets slut, dosa i guld och emalj.38 000 SEK
109DOSA, guld, emalj och miromosaik, otydliga stämplar, sannolikt Genève 1800-talets förra hälft.24 000 SEK
110VÄVD TAPET. "Skridskoåkare". Gobelängvariant med applikationer. 90 x 214 cm. Signerad HAV LH BB.38 000 SEK
111MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, 340,5 x 231,5 cm, signerad AB MMF.85 000 SEK
112MATTA, "Tusenskönan med blått" ("Bellis"), flossa, 248,5 x 176 cm, signerad AB MMF.30 000 SEK
113MATTA, "Örtagården", flossa, 322 x 231 cm, signerad AB MMF.75 000 SEK
114MATTA, "Katarina, grön", flossa, 238 x 208 cm, signerad AB MMF BN.70 000 SEK
115MATTA, "Bäckahästen", tät rölakan, 309 x 196,5 cm, signerad MMF.50 000 SEK
116MATTA, "Ljusa mattan", rölakan, 284,5 x 203,5 cm, signerad MMF.38 000 SEK
117MATTA, "Bruna heden", rölakan, 306 x 204 cm, signerad MMF.34 000 SEK
118MATTA, "Salerno blå", rölakan, 371,5 x 255,5 cm, signerad AB MMF BN.290 000 SEK
119MATTA, rölakan, 305,5 x 205,5 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG.16 000 SEK
120MATTA, "Harlequin", rölakan, 382 x 318 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).145 000 SEK
121MATTA, "Falurutan, Duhs II", rölakan, 470 x 231 cm, signerad AB MMF BN.230 000 SEK
122ÅKDYNA, broderad. "Blomsterdyna". 54 x 110 cm. Skåne omkring 1800.7 500 SEK
123VÄVD TAPET, gobelängteknik, 350,5 x 372,5 cm, signerad Bryssel-Brabant, Flandern, 1500-talets mitt.115 000 SEK
124MATTA, semiantik Isfahan figural, 215,5 x 140,5 cm.22 000 SEK
124AMATTA, SEMIANTIK SILKE KESHAN, 212 x 129,5 cm.34 000 SEK
125MATTA, semiantik Teheran figural, 303,5 x 198-205,5 cm.34 000 SEK
126MATTA, SEMIANTIK TÄBRIS PETAG, 396,5 x 305,5 cm.60 000 SEK
127MATTA, semiantik silke Täbris figural, signerad Haddad, 180,5 x 123,5 cm.31 000 SEK
12814 stycken vinglas av Hessisk modell, 1700-tal.30 000 SEK
129Två graverade och slipade vinglas, 1700-tal.17 000 SEK
130Ett ryskt champagneglas, troligen Kejserliga Glasmanufakturen, St Petersburg, 1700-talets slut.10 000 SEK
131En rysk glasskål, Kejserliga Glasmanufakturen, St. Petersburg, 1800-tal.Återrop
132Fyra ryska glas, Kejserliga glasmanufakturen, 1800-talets första del.30 000 SEK
133Ett svenskt fajansfat tillverkat av Rörstrand, märkt 10/1 (17)60.10 000 SEK
134Ett par fajansvaser med lock, Marieberg, 1700-tal.18 000 SEK
135En servis tillverkad av Meissen, "Tusen och en natt", 1900-tal. (44 delar).58 000 SEK
136En rysk porslins tazza, omärkt.7 000 SEK
137En porslinsvas tillverkad av Kejserliga porslinsmanufakturen, Nicholas I (1825-55).Återrop
138En porslinskopp med fat, troligen Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, 1800-talets första hälft.Återrop
139En rysk kopp med ett fat, Bröderna Kudinovs fabrik, samt en ensam kopp, Gardner, Empire.Återrop
140En rysk figurin i biskviporslin, Kuznetsov, 1900-talets första hälft.48 000 SEK
141En rysk figurin i biskviporslin, tidigt 1900-tal. Otydligt fabriksmärke.22 000 SEK
142En rysk figurin i biskviporslin, Gardner, Verbilki Dmitrov, gub (1891-1917).110 000 SEK
143En rysk figurin i biskviporslin, omkring 1900.42 000 SEK
144FIGURIN, biskviporslin. Gardner, Verbilki, Dmitrov gub, (1891-1917).65 000 SEK
145Två ryska figuriner i biskviporslin, omkring 1900.16 000 SEK
146En Flora Danica servis, tillverkad av kunglig dansk, 1900-tal. (27 delar).46 000 SEK
14714 stycken Flora Danica tallrikar, tillverkade av Kunglig dansk.40 000 SEK
148Hugo Birger, "I soffhörnet".270 000 SEK
149IDA GISIKO-SPÄRCK, olja på duk, signerad och daterad -87.Återrop
150Prins Eugen, "St[r]andbild W.udden 1939".140 000 SEK
151Carl Skånberg, "Hamnen i Rotterdam".80 000 SEK
152Helmer Osslund, "Åreskutan om hösten".70 000 SEK
153ANTON GENBERG, duk, signerad A. Genberg och daterad Stockholm 1892.Återrop
154Bruno Liljefors, Rävjakt med hundar.160 000 SEK
155John Bauer, ”Här har du allt, som återstår av mina kläder”.Återrop
156Carl Milles, Studie av en holländsk kvinna.35 000 SEK
157Eric Grate, "Esox Rex".Återrop
158Christian Berg, "Kvinnlig abstraktion".250 000 SEK
159Edgar Degas, Danseuse mettant son bas (première étude).2 000 000 SEK
160Esaias Thorén, "Komposition (Horisontal)".230 000 SEK
161Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)".2 100 000 SEK
162Öyvind Fahlström, "Stegar", 1961.480 000 SEK
163Alexander Calder, "Grass".760 000 SEK
164Victor Vasarely, "Usek".175 000 SEK
165"Électricité - Dix rayogrammes de Man Ray et un texte de Pierre Bost", 1931.Återrop
166Otto G Carlsund, "Brun maskinist" (L'Operateur brun).7 500 000 SEK
167Victor Vasarely, Utan tiel.135 000 SEK
168Carl Milles, "Poseidon".185 000 SEK
169Eric Grate, "Anadyomene".40 000 SEK
170AUGUSTE RODIN, Skulptur, brons. Signerad och med gjutarstämpel. Höjd 12,5 cm (inkl. sockel 20,5 cm).Återrop
171Eric Grate, "Entomologiskt kvinnorov".70 000 SEK
172Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Catharina Thegner" (född Gerdes 1638-1681).26 000 SEK
173Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso".50 000 SEK
174Pehr Hilleström, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2).95 000 SEK
175Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder".Återrop
176Georg Engelhard Schröder, "Mehmet Efendi med uppvaktning".Återrop
177Georg Engelhard Schröder, "Mustafa Aga med uppvaktning".Återrop
178Georg Engelhard Schröder, "Mustafa Aga med uppvaktning".Återrop
179Johan David Swartz (Schwartz), Konung Karl XII av Sverige (1682-1718).1 500 000 SEK
180Bruno Liljefors, Gryningslandskap med rävfamilj.85 000 SEK
180AJohn Bauer, "Floden".65 000 SEK
181Wilhelm von Gegerfelt, Gryningslandskap med figur och kärra.55 000 SEK
182Bruno Liljefors, Rävhona med byte.200 000 SEK
183Anders Zorn, "Kaikroddare III".7 000 000 SEK
184Carl Fredrik Hill, "Blommande äppelträd".Återrop
185Carl Fredrik Hill, "Tropiskt landskap".32 000 SEK
186Carl Fredrik Hill, "Rundkyrka och sjukhuslängor vid vatten".
187Carl Fredrik Hill, Vinterekar i översvämmat landskap.50 000 SEK
188Carl Fredrik Hill, Flodlandskap med klippblock.24 000 SEK
189Carl Fredrik Hill, Speglande reservoar mellan två ökenklippor.85 000 SEK
190Carl Fredrik Hill, "Vinterkväll".75 000 SEK
191Carl Fredrik Hill, Stilleben med svartrötter och lökar.60 000 SEK
192Carl Fredrik Hill, "Nakna träd vid vatten".34 000 SEK
193Carl Fredrik Hill, "Forsen och de fyra granarna".34 000 SEK
194Carl Fredrik Hill, "Vinter".44 000 SEK