Decemberauktionen + Asiatiska 597

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Carl Malmsten, bord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934.32 000 SEK
2Carl Malmsten, skrivbord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934.28 000 SEK
3Carl Malmsten, skrivbord/ arbetsbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.19 500 SEK
4Carl Malmsten, skrivbord /arbetsbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.19 000 SEK
5Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.Återrop
6SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.44 000 SEK
7JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, efter 1985.Återrop
8Mats Theselius, fåtölj "El Rey", Källemo efter 1999.65 000 SEK
9Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.Återrop
9AMats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991.Återrop
10SKÅP. Fredrik I:s tid, Senbarock.175 000 SEK
11BOKSKÅP, Sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut.55 000 SEK
12SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790.Återrop
13HÖRNSKÅP, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.Återrop
14BYRÅ, signerad och daterad Haupt 1784 (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustaviansk.Återrop
15BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
16BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.165 000 SEK
17Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.155 000 SEK
18BYRÅ, av Anders Halmén Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787). Gustaviansk.60 000 SEK
19BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.70 000 SEK
20BYRÅ, Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.40 000 SEK
21SKRIVBORD FRÅN DROTTNINGHOLM, rokoko, 1700-talets mitt.Återrop
22KONSOLBORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.36 000 SEK
23KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.38 000 SEK
24KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.34 000 SEK
25KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.Återrop
26BORD, av Anders Lundelius 1783 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.63 000 SEK
27BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.Återrop
28SYBORD, av Jonas Hultsten, ej signerat, gustavianskt, 1700-talets slut.15 000 SEK
29BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.20 000 SEK
30KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.40 000 SEK
31KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.Återrop
32KUNGLIGA HÖRNFÅTÖLJER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.24 000 SEK
33KARMSTOLAR, ett par, i Ephraim Ståhls art (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.135 000 SEK
34KARMSTOLAR, ett par, i Ephraim Ståhls art (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.125 000 SEK
35KARMSTOLAR ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.30 000 SEK
36KARMSTOLAR ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.30 000 SEK
37KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.42 000 SEK
38STOLAR, 12 stycken, gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
39SPEGEL. Barock, omkring år 1700.Återrop
40SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock, 1700-talets början.48 000 SEK
41SPEGEL, 1700-talets mitt , troligen Tyskland, Rokoko.19 000 SEK
42SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.40 000 SEK
43SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.30 000 SEK
44SPEGEL, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776). Gustaviansk.24 000 SEK
45SPEGELAR, två mycket snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko/Gustavianska.46 000 SEK
46SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Burchardt Prechts art, Senbarock, tidigt 1700-tal.28 000 SEK
47Spegellampetter, för fyra ljus, ett par, Venedig ca 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati.Återrop
48SPEGELLAMPETTER, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.65 000 SEK
49LJUSKRONA, för sex ljus, Gustavianskt stockholmsarbete, Haga modell.100 000 SEK
50LJUSKRONA, för 15 ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801). Sengustaviansk.150 000 SEK
51LJUSKRONA, för nio ljus, Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.42 000 SEK
52LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.48 000 SEK
53LJUSKRONA Sverige, 1800-tal.Återrop
54KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början. Empire.80 000 SEK
55KANDELABRAR för fyra ljus, ett par, Frankrike Empire.32 000 SEK
56KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, cirka 1900.Återrop
57LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.28 000 SEK
58LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.55 000 SEK
59LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.22 000 SEK
60LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.17 000 SEK
61ASTRONOMISKT GOLVUR, av hovurmakare Johann Joseph Langschwert, Würzburg, circa 1750.480 000 SEK
61AGOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock.Återrop
62VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784), Rokoko.75 000 SEK
63BORDSPENDYL, rokoko, 1700-tal.46 000 SEK
64BORDSPENDYL, rokoko, möjligen Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).36 000 SEK
65BORDSPENDYL. Louis XVI, 1780-talets slut.80 000 SEK
66BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.40 000 SEK
67BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.10 000 SEK
68BORDSPENDYL, Directoire Frankrike 1790-tal.Återrop
69BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Pickard a Paris.16 000 SEK
70BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.15 000 SEK
71BORDSUR, senempire, 1800-talets första hälft.Återrop
72BORDSPENDYL. Troligen Frankrike, Samson, sent 1800-tal.28 000 SEK
73BORDSUPPSATS, "Monument Antique", Louis XVI, möjligen från Pierre Gouthières verkstad 1760-tal.125 000 SEK
74TESCHATULL, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.160 000 SEK
75MIKROMOSAIK. Antonio de Angelis, Rom 1809.85 000 SEK
76MIKROMOSAIK. Italien, sannolikt 1800-talets första hälft.24 000 SEK
77RESESKILDRINGAR (3 vol), Roger Björnstjernas (1827-1910) Grand Tour 1857-1859. Sammanställd som en bilderbok (scrapbook).80 000 SEK
78GEORG SIMON WINTER VON ADLERSFLÜGEL, Bellerophon, sive Eques peritus.., Nürnberg Wolfgang Moritz Endter 1678.30 000 SEK
79Johann Gemeinhart, fat, silver, Nürnberg (verksam 1727-1739).32 000 SEK
80Heinrich Winterstein, pokal i form av ett skepp, silver, Augsburg (1585-1634).110 000 SEK
81Esaias zur Linden, pokal i form av ett skepp, silver, Nürnberg (1609-1632).65 000 SEK
82Johann Kartenbusch, aklejapokal, silver, Nürnberg (verksam 1621/-22-1630).60 000 SEK
83Troligen Matts Eriksson, sked med fyrsidig kerubknopp, silver, (verksam i Stockholm -1595-1624).26 000 SEK
84Märkt MC, okänd mästare, bägare, silver, sannolikt (Trondheim runt 1600-talets mitt).40 000 SEK
85Jochum Hansen Fendt (verksam i Skien c:a 1682 - 1711), remmare, silver.Återrop
86Joachim Friedrick Kachel, (verksam i Dorpat 1717-), bägare med lock, silver.Återrop
86AJohann Christoffer von Haven, bägare, silver, Narva (verksam 1729-1759).28 000 SEK
87Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, Stockholm (verksam 1675-1686), barock.90 000 SEK
88Jaktkanna/Dryckeskanna, omärkt, Sverige/Baltikum 1600-talets slut/1700-talets början, barock.80 000 SEK
89Arnold van der Hagen, konfektfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), senbarock.32 000 SEK
90Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711, barock.72 000 SEK
90AJohann Heinrich Tenten, bägare, silver, Mitau (verksam 1732-1739).20 000 SEK
91Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver, Stockholm 1734.35 000 SEK
92Jonas Jäderstedt, dryckeskanna, silver, Västerås 1759.18 000 SEK
93Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.Återrop
94Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1750, rokoko.30 000 SEK
95Axel Johan Limnell, kaffekanna, silver, Växjö 1764, rokoko.75 000 SEK
96Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.Återrop