Decemberauktionen + Asiatiska 597

Ladda ner som PDF

Slutpriser

Nr.FöremålSlutpris
inkl. köparprovision
1CARL MALMSTEN, bord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934.39 200 SEK
2CARL MALMSTEN, skrivbord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934.34 300 SEK
3CARL MALMSTEN, skrivbord/ arbetsbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.23 887 SEK
4CARL MALMSTEN, skrivbord /arbetsbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.23 275 SEK
5CARL MALMSTEN, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.Återrop
6SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal.53 900 SEK
7"Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, efter 1985.Återrop
8MATS THESELIUS, fåtölj "El Rey", Källemo efter 1999.82 875 SEK
9MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002.Återrop
9AMATS THESELIUS, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo ca 1991.Återrop
10SKÅP. Fredrik I:s tid, Senbarock.214 375 SEK
11BOKSKÅP, Sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut.67 375 SEK
12SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790.Återrop
13HÖRNSKÅP, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.Återrop
14BYRÅ, signerad och daterad Haupt 1784 (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustaviansk.Återrop
15BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.Återrop
16BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.202 125 SEK
17Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.189 875 SEK
18BYRÅ, av Anders Halmén Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787). Gustaviansk.73 500 SEK
19BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.85 750 SEK
20BYRÅ, Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut.49 000 SEK
21SKRIVBORD, Stockholmsarbete, 1700-talets mitt, Rokoko.Återrop
22KONSOLBORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.44 100 SEK
23KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.46 550 SEK
24KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.41 650 SEK
25KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete omkring år 1800.Återrop
26BORD, av Anders Lundelius 1783 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.77 175 SEK
27BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.Återrop
28SYBORD, av Jonas Hultsten, ej signerat, gustavianskt, 1700-talets slut.18 375 SEK
29BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.24 500 SEK
30KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.49 000 SEK
31KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut.Återrop
32KUNGLIGA HÖRNFÅTÖLJER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.28 320 SEK
33KARMSTOLAR, ett par, i Ephraim Ståhls art (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.165 375 SEK
34KARMSTOLAR, ett par, i Ephraim Ståhls art (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.153 125 SEK
35KARMSTOLAR ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.36 750 SEK
36KARMSTOLAR ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.36 750 SEK
37KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.51 450 SEK
38STOLAR, 12 stycken, gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
39SPEGEL. Barock, omkring år 1700.Återrop
40SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock, 1700-talets början.58 800 SEK
41SPEGEL, 1700-talets mitt , troligen Tyskland, Rokoko.23 275 SEK
42SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.49 000 SEK
43SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.36 750 SEK
44SPEGEL, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776). Gustaviansk.29 400 SEK
45SPEGELAR, två mycket snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko/Gustavianska.56 350 SEK
46SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Burchardt Prechts art, Senbarock, tidigt 1700-tal.34 300 SEK
47Spegellampetter, för fyra ljus, ett par, Venedig ca 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati.Återrop
48SPEGELLAMPETTER, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.79 625 SEK
49LJUSKRONA, för sex ljus, Gustavianskt stockholmsarbete, Haga modell.122 500 SEK
50LJUSKRONA, för 15 ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801). Sengustaviansk.183 750 SEK
51LJUSKRONA, för nio ljus, Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.51 450 SEK
52LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.58 800 SEK
53LJUSKRONA, för tretton ljus, Sverige, 1800-tal.Återrop
54KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början. Empire.98 000 SEK
55KANDELABRAR för fyra ljus, ett par, Frankrike Empire.39 200 SEK
56KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, cirka 1900.Återrop
57LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.34 300 SEK
58LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.67 375 SEK
59LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.26 950 SEK
60LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början.20 825 SEK
61ASTRONOMISKT GOLVUR, av hovurmakare Johann Joseph Langschwert, Würzburg, circa 1750.588 000 SEK
61AGOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock.Återrop
62VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784), Rokoko.91 875 SEK
63BORDSPENDYL, rokoko, 1700-tal.56 350 SEK
64BORDSPENDYL, rokoko, möjligen Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794).44 100 SEK
65BORDSPENDYL. Louis XVI, 1780-talets slut.98 000 SEK
66BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.49 000 SEK
67BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.12 250 SEK
68BORDSPENDYL, Directoire Frankrike 1790-tal.Återrop
69BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Pickard a Paris.19 600 SEK
70BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början.18 375 SEK
71BORDSUR, senempire, 1800-tal.Återrop
72BORDSPENDYL. Troligen Frankrike, Samson, sent 1800-tal.34 300 SEK
73BORDSUPPSATS, "Monument Antique", Louis XVI, möjligen från Pierre Gouthières verkstad 1760-tal.153 125 SEK
74TESCHATULL, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt.196 000 SEK
75MIKROMOSAIK. Antonio de Angelis, Rom 1809.104 125 SEK
76MIKROMOSAIK. Italien, sannolikt 1800-talets första hälft.29 400 SEK
77RESESKILDRINGAR (3 vol), Roger Björnstjernas (1827-1910) Grand Tour 1857-1859. Sammanställd som en bilderbok (scrapbook).98 000 SEK
78GEORG SIMON WINTER VON ADLERSFLÜGEL, Bellerophon, sive Eques peritus.., Nürnberg Wolfgang Moritz Endter 1678.36 750 SEK
79Johann Gemeinhart, fat, silver, Nürnberg (verksam 1727-1739).37 760 SEK
80Heinrich Winterstein, pokal i form av ett skepp, silver, Augsburg (1585-1634).129 800 SEK
81Esaias zur Linden, pokal i form av ett skepp, silver, Nürnberg (1609-1632).79 625 SEK
82Johann Kartenbusch, aklejapokal, silver, Nürnberg (verksam 1621/-22-1630).73 500 SEK
83Troligen Matts Eriksson, sked med fyrsidig kerubknopp, silver, (verksam i Stockholm -1595-1624).31 850 SEK
84Märkt MC, okänd mästare, bägare, silver, sannolikt (Trondheim runt 1600-talets mitt).49 000 SEK
85Jochum Hansen Fendt (verksam i Skien c:a 1682 - 1711), remmare, silver.Återrop
86Joachim Friedrick Kachel, (verksam i Dorpat 1717-), bägare med lock, silver.Återrop
86AJohann Christoffer von Haven, bägare, silver, Narva (verksam 1729-1759).34 300 SEK
87Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, Stockholm (verksam 1675-1686), barock.110 250 SEK
88Jaktkanna/Dryckeskanna, omärkt, Sverige/Baltikum 1600-talets slut/1700-talets början, barock.98 000 SEK
89Arnold van der Hagen, konfektfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), senbarock.39 200 SEK
90Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711, barock.88 200 SEK
90AJohann Heinrich Tenten, bägare, silver, Mitau (verksam 1732-1739).24 500 SEK
91Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver, Stockholm 1734.42 875 SEK
92Jonas Jäderstedt, dryckeskanna, silver, Västerås 1759.22 050 SEK
93Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko.Återrop
94Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1750, rokoko.36 750 SEK
95Axel Johan Limnell, kaffekanna, silver, Växjö 1764, rokoko.91 875 SEK
96Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.Återrop