Decemberauktionen + Asiatiska 597

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
195Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar.26 000 SEK
196Carl Fredrik Hill, Träd mot blånande berg.28 000 SEK
197Carl Fredrik Hill, "Skogslandskap".34 000 SEK
198Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag.26 000 SEK
199Carl Fredrik Hill, "Stenig strand".28 000 SEK
200Carl Fredrik Hill, "Rött vattenfall".38 000 SEK
201Carl Fredrik Hill, Landskap.28 000 SEK
202Carl Fredrik Hill, "Syndaflodslandskap med förtorkade träd".75 000 SEK
203Carl Fredrik Hill, Landskap med exotiska djur.70 000 SEK
204Carl Fredrik Hill, Flodkrök med fåglar.28 000 SEK
205Carl Fredrik Hill, Ryttare.32 000 SEK
206Carl Fredrik Hill, ”Havsbris – Luc-sur-Mer”.3 500 000 SEK
207Ernst Josephson, "Smultronplockerskan".70 000 SEK
208Otto G Carlsund, Biografsviten, 9 st.3 250 000 SEK
209Isaac Grünewald, Vy över Katarinavägen, Södermalm, Stockholm.Återrop
210Bror Hjorth, Stilleben.17 000 SEK
211Sigrid Hjertén, Hästarna på Kornhamnstorg. MODERNA VÅREN 2017.Återrop
212CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo.Återrop
213CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo.Återrop
214CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo.Återrop
215CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo.Återrop
216Ernst Billgren, "Pallaren".185 000 SEK
217Erró Gudmundur Gudmundsson, "Hästsko och Chirico".190 000 SEK
218Ernst Billgren, "Rådjur vid grön buske".Återrop
219AJohannes Nyholm, "Las Palmas", 2011.Återrop
220Hubert Robert Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage.85 000 SEK
221Pierre Mignard, Porträtt föreställande Madame de Montespan klädd som jaktgudinnan Diana.125 000 SEK
222Gerrit van Vucht Tillskriven, Vanitasstilleben.36 000 SEK
223ITALIENSK SKOLA 15/1600-TAL. Madonnan med barnet.70 000 SEK
224Bruno Liljefors, Domherrar i vinterlandskap.170 000 SEK
225Carl Larsson, Flicka med skridskor, interiör från skolhushållet i Falun.1 950 000 SEK
226Otto Hesselbom, "Vårt land".90 000 SEK
227Hugo Birger, "Avenue Frochot, Paris" ("Gata på Montmartre").Återrop
228Anshelm Schultzberg, "Barn i trädgården", motiv från Nyckelviken.260 000 SEK
229Maria Wrangel, "Porträtt av greve Fredrik Ulrik Wrangel".16 000 SEK
230Stefan Johansson, "Skystudie".75 000 SEK
231Carl Larsson, ”Vid aftonlampan” / ”Strax före sovdags”.1 600 000 SEK
232William Henry Margetson, Kvinna i vårlandskap.105 000 SEK
233Stanhope A. Forbes, Utanför Chapelle Saint-David i Quimperlé, motiv från Bretagne.120 000 SEK
234George Stubbs, "Eagle, a bay racehorse".1 500 000 SEK
235Emma Sparre, Vid pianot.Återrop
236Per Hasselberg, "Grodan".65 000 SEK
237"Brottarna".Återrop
238Sivert Lindblom, Utan titel.115 000 SEK
239AKarel Appel, Utan titel.Återrop
240Otto G Carlsund, "Fabriken".600 000 SEK
241Ivan Ivarson, Mor och barn.130 000 SEK
242Sigrid Hjertén, "Konvalescenterna (Konvalescenter på Epidemisjukhus)".Återrop
243Carl Kylberg, Stilla morgon.Återrop
244Tsuguharu Foujita, Utan titel.525 000 SEK
245Alexander Calder, "Supertitieux".580 000 SEK
246Jean (Hans) Arp, "Accoudée".Återrop
247Niki de Saint Phalle, "Taureau Vase".Återrop
248Hilding Linnqvist, Stilleben med vikskärm.200 000 SEK
249Mårten Andersson, "Kaffedrickarna".840 000 SEK
250Stefan Johansson, "Ella".Återrop
251LOTTE LASERSTEIN, sign Lotte Laserstein, duk.Återrop
252ACarl Milles, "Serpentindanserska".420 000 SEK
253Herman Posthumus, Landshut.80 000 SEK
254Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Fågelkonserten.155 000 SEK
255Willem van Nieulandt Tillskriven, Kristus predikar vid templet.75 000 SEK
257Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår.Återrop
258Per Ekström, Stockholms slott och strömmen.170 000 SEK
259Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden".4 850 000 SEK
260Pierre Mignard Hans krets, Porträtt av hovdamer.46 000 SEK
261CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk.Återrop
262FRANSK SKOLA 1700-tal. Dam klädd i pälsbrämad klänning och hållandes ett brev.Återrop
263Karl Hofer, "Tischgesellschaft".1 300 000 SEK
264Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-violence".900 000 SEK
265Luis Gispert, "Huey", 2009.Återrop
266Eva Hild, Utan titel.120 000 SEK
267Nathalia Edenmont, "Humble", 2010.Återrop
268ALucio Fontana, Concetto Spaziale.300 000 SEK
269William Wegman, "Nuzzle", 2001.70 000 SEK
270László Moholy-Nagy, Untitled (FGM206), 1925-28.Återrop
271Chu Teh-Chun, "No. 123".340 000 SEK
272Jenny Nyström, "Brutna löften".390 000 SEK
273Josef Wilhelm Wallander, "Humleskörd i Askarboda, Österåker".420 000 SEK
274Anders Zorn, "Gunlöd".Återrop
275Josef Wilhelm Wallander, "Väva Vadmal".120 000 SEK
276BRUNO LILJEFORS, duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1931.Återrop
277Julius Kronberg, "Karl XII".175 000 SEK
278GERRIT BERCKHEYDE, tillskriven, olja på duk.Återrop
279ITALIENSK SKOLA 16/1700-TAL, olja på duk.Återrop
280ELIAS MARTIN, olja på duk, osignerad.Återrop
281DAVID RYCKAERT D.Y, ett par, tillskrivna, olja på pannå, ej signerade.Återrop
282Marcello Bacciarelli Tillskriven, Greve Stanislaw Poniatowski (1732-1798) som kung Stanisław II August av Polen.130 000 SEK
283FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet.165 000 SEK
284Cornelis van Poelenburgh tillskriven, Badande nymfer.29 000 SEK
285Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Älg och stövare.500 000 SEK
286HENRI HAYDEN, signerad Hayden. Troligen utförd 1912-13. Duk.Återrop
287Edouard Cortes, "Porte Saint Denis et le Cafe Biard".Återrop
287ACarl Wilhelmson, Interiör med liggande modell.48 000 SEK
287BTova Mozard, "Psycho", 2003.75 000 SEK
288SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).41 000 SEK
289SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).40 000 SEK
290SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke och period (1723-35).50 000 SEK
291KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912).11 000 SEK
292BORDSSKÄRM, trä och porslin. Qingdynastin, 1800-tal.16 000 SEK
293TEMPELKLOCKA, brons. Mingdynastin (1368-1644).20 000 SEK