Decemberauktionen + Asiatiska 597

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
396THANGKA, Vajrayogini, Tibet, 1800-tal.12 000 SEK
397BUDDHISTISKT MANUSKRIPT, 25 sidor, lackerat papper. Tibet, 17/1800-tal.Återrop
398GOUACHE, Moghul, troligen 1700-tal.6 000 SEK
399RÖKELSEKAR brons. Sen Ming-tidig Qing, 16/1700-tal.38 000 SEK
400RÖKELSEKAR MED STÄLL, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal.55 000 SEK
401RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin, 1700-tal.11 000 SEK
402RÖKELSEKAR, brons. Sen Ming-tidig Qingdynasti, 16/1700-tal.4 000 SEK
403RÖKELSEKAR, brons, Qingdynastin (1644-1912), med Xuandes märke.6 500 SEK
404SKULPTUR/RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin (1644-1912).14 000 SEK
405VAS, patinerad brons med silverinläggningar, Qingdynastin, 1700-tal.44 000 SEK
406SKULPTURER, nio stycken, brons. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
407FOHUNDAR, ett par, Kina, lackerat trä. 1900-talets första hälft.Återrop
408MANDARINHALSBAND, sen Qingdynasti (1644-1912).14 000 SEK
409SKÅL, pekingglas. Kina, Qingdynastin (1644-1912).Återrop
410SKÅL, blått pekingglas. Qingdynastin (1644-1912).4 500 SEK
411FLAKONG med PROPP, bergkristall. Troligen sen Qingdynasti (1644-1912).8 500 SEK
412SKÅL och KOPP, agat samt nefrit. Sen Qingdynasti (1644-1912).16 000 SEK
413FIGURIN, agat. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
414PLAKETT, nefrit monterat som VRISTSTÖD. Qingdynastin (1644-1912).7 000 SEK
415BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qingdynastin (1644-1912).7 500 SEK
416SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).6 000 SEK
417FIGURIN, nefrit, Qingdynastin (1644-1912).7 000 SEK
418SKULPTUR, soapstone. Sen Qingdynasti (1644-1912).4 000 SEK
419PLAKETT, trä med sten och pärlemorinläggningar, sen Qing (1644-1912).20 000 SEK
420RULLMÅLNING, berg och flodlandskap i Liu Songnian's (1155-1218) stil, Qingdynastin, 1800-tal.44 000 SEK
421RULLMÅLNING, landskap med figurer i Tangkonstnären Zhu Nichings stil, Qingdynastin, 1800-tal.80 000 SEK
422MÅLNING, flodlandskap i Wen Pengs (1498-1573) stil, Qingdynastin, 1800-tal.24 000 SEK
423RULLMÅLNING, flodlandskap i Qiu Yings (1494-1551) stil, sen Qingdynasti (1644-1912).55 000 SEK
424RULLMÅLNING, bergigt flodlanskap i Qian Dus (1764-1844/45) stil, Qingdynastin, sent 1800-tal.5 500 SEK
425RULLMÅLNING, Qingdynastin, troligen 1800-tal.60 000 SEK
426MÅLNING, hovdamer i trädgård, Qingdynastin, troligen 1700-tal.4 000 SEK
427ALBUM, med 12 landskapsmålningar i Wang Huis (1632-1717) stil, Qingdynastin, 1800-tal.34 000 SEK
428ALBUM, med 6 MÅLNINGAR/FRAGMENT. "Bei Song jing hua ce", Qing dynastin, troligen 16/1700-tal.190 000 SEK
429MÅLNING, figurscen med motiv ur Yuli (Jade Record), Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
430ANFADERSPORTRÄTT, sen Qingdynasti (1644-1912).13 000 SEK
431TUSCHAVKLAPPNING, utgiven av Wu men shu ju (1867).Återrop
432RULLMÅLNING, Qi Baishi (1864-1957) och Chen Nian (1877-1970), "Pine and Cicada", signerad.250 000 SEK
433MÅLNING, av Tong Zhengang (1959-), signerad.Återrop
434BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji". Beijing 1952.8 000 SEK
435BÖCKER, två volymer. R. L. Hobson. Chinese Pottery & Porcelain. Cassel and Co, Ltd, 1915. Limited Edition No 188/1500.8 000 SEK
436BOK, en volym. Osvald Siren, The Imperial Palaces of Peking. Paris och Bryssel, MCMXXVI.6 500 SEK
437FOTOALBUM, lack, trä och papper. Japan, Meiji (1868-1912).11 000 SEK
438OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Qing dynastin, omkring 1800.Återrop
439KINESISK KONSTNÄR, olja på duk. Qingdynastin, 1800-talets första hälft.40 000 SEK
440HANDMÅLADE SIDENTAPETER, blomstermotiv, troligen sen Qingdynastin/Republik, tidigt 1900-tal.60 000 SEK
441TEKOPPAR, fyra stycken, lack-burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.8 000 SEK
442TESERVIS, 3 delar, silver. Tidigt 1900-tal.Återrop
443SKÅL, silver. Japan, tidigt 1900-tal. Med mästarstämpel.12 000 SEK
444SKÅL, keramik. Norra Songdynastin (960-1126).15 000 SEK
445FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).28 000 SEK
446STEMCUP, porslin. Mingdynastin (1368-1644), Longquan.5 000 SEK
447RÖKELSEKAR, keramik. Troligen sen Mingdynasti (1368-1644).20 000 SEK
448SKULPTUR, keramik. Ming dynastin (1368-1644).7 800 SEK
449TAKRYTTARE, keramik. Mingdynastin (1368-1644).4 500 SEK
450RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
451SKULPTUR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).13 000 SEK
452SKÅL, biskviporslin. Qingdynastin, 1700-tal.4 500 SEK
453TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Johanneummärke N:i04->.3 500 SEK
454FLASKA, porslin, imari, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).10 000 SEK
455POTTA med LOCK, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.6 000 SEK
456TESERVIS, 9 delar, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).33 000 SEK
457TEDOSA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).7 000 SEK
458FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
459FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
460VAS, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-195).13 000 SEK
461TALLRIKAR, 10 stycken, samt FAT, snarlikt, porslin, lotusdekor. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).30 000 SEK
462FIGURIN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
463SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
464TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
465ASSIETTER, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
466TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
467TERRINFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
468STEKFAT, två stycken snarlika, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).20 000 SEK
469FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
470TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
471SERVIS, 59 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
472FIGURINER, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).115 000 SEK
473SNUSDOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
474DOSA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).30 000 SEK
474BLOCKURNA, porslin. Qing dynastin, omkring 1800.28 000 SEK
475TEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal.22 000 SEK
476KAFFEKANNA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 500 SEK
477LJUSLAMPETTER, två stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795).50 000 SEK
478UPPLÄGGNINGSSKÅL samt SALTKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).28 000 SEK
479FAT, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).18 000 SEK
480TALLRIK, vapenporslin, Qingdynastin, cirka 1745.19 000 SEK
481TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
482FAT, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
482ASERVIS, 24 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).34 000 SEK
483SERVIS, kompaniporslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).30 000 SEK
484KOPP med FAT, porslin. Sen Qingdynasti med märke (1644-1912).Återrop
485FAT, porslin. Qingdynastin med Jiaqings sigillmärke (1644-1912).16 000 SEK
486PENSELBAD, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-1850).125 000 SEK
487SKÅL, porslin, Qingdynastin, Guangxus märke och period (1875-1908).30 000 SEK
488VAS, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.25 000 SEK
489DUBBELVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
490VASER, ett par, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912).Återrop
491VAS, porslin med bronsmontering. Qingdynastin, 1800-tal.12 500 SEK
492MEIPING VAS, keramik. Qingdynastin (1644-1912).5 000 SEK
493VAS, porslin. Troligen sen Qingdynasti, omkring 1900.16 000 SEK