190
792159

Carlo Scarpa

(Italien, 1906-1978)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Carlo Scarpa
(Italien, 1906-1978)

ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.

Vitlackerad metallstomme med fasetterade glaskupor, för 29 ljuspunkter, diameter 100 cm, höjd ca 45 cm.

Några kupor med skador.

Enligt uppgift är detta en av endast två exemplar tillverkade i denna generösa storlek.