Svenskt pansarskepp
Signerad J. Hägg och daterad 1914. Olja på uppfodrad duk 29,5 x 116,5 cm.
(Möjligen) Panama-Pacific International Exposition, San Francisco, 1915 (enligt etikett på spännram. Dock upptas målningen ej i den officiella utställningskatalogen).