169
981292

Gerald Summers, fåtölj, Makers of Simple Furniture, England ca 1935-40.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 790 - 11 000 EUR
9 330 - 11 700 USD
Klubbat pris
260 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Formpressad plywood i björk, utförd ur ett enda stycke.

Modellen formgiven 1933-34 och producerades 1935-40. Ursprungligen var tanken att modellen skulle passa speciellt bra i tropikerna då en stol utan stoppning var speciellt praktisk med tanke på insekter. Produktionen av stolen, som utfördes i ett enda stycke formpressad plywood, blev dyrbar och enligt uppgift i känd litteratur tillverkades endast omkring 120 exemplar. Alvar Aaltos böjträmöbler hade redan tidigare kommit ut i produktion till en lägre kostnad och konkurrensen från Finland blev för stark.

Något skev, smärre fanerskador och repor.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

200. Josef Frank, Sideboard, modell "821", Firma Svenskt Tenn, före 1985.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
34 000 SEK