BORD, av Anders Lundelius 1783 (mästare i Stockholm 1778-1823), gustavianskt.
Fanerat med mahogny. Lister av mässing. Rund skiva. I sargen låda. Signerad i lådbotten "And: Lundelius Stockholm". Med Stockholm hallstämpel 1783. Diam 41, höjd 71 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Fanerlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in