47
965018

STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 420 - 2 900 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Förgyllda. Rektangulär stoppad rygg med snidad blomma i krönet. Raka nedåt avsmalnande kannelerade ben med rosettanfanger. I sarg och ramverk bandfläta. Båda med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Båda signerade på övre bakbenen med stämpel IEH.

Maskstungna.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

746. Monogramisten JRP, Sällskapsstycken, ett par.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
11 000 SEK