235
1049543

Carl-Arne Breger

(Sverige, 1923-2009)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Carl-Arne Breger
(Sverige, 1923-2009)

CARL-ARNE BREGER, soffbord, Gustavsberg 1958.

Emaljskiva i rött och svart med geometrisk dekor, ben i stål, signerat Breger 58, höjd 31 cm, längd 100 cm, bredd 50 cm.

Smärre slitage, mindre nagg, skivan något välvd.