304
1008974

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 580 - 1 760 EUR
1 680 - 1 870 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

”Leda och svanorna”

Signerad IA och daterad -08. Akvarell på papper 8 x 11 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fröken Eva Arosenius samlingar; (troligtvis) barnläkare Ernst Bauer-Albrechtsons samlingar; Hans Erik Börjesons Samling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Ivar Arosenius. Minnesutställning”, 1926, kat nr 415; (troligtvis) Galleri Färg och Form, Stockholm, ”Ivar Arosenius (1878-1909)”, maj 1944, kat nr 196 (under akvareller 1908: ” ’Leda och svanorna’ tillhör dr E. Bauer-Albrechtson”); Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, ”Ivar Arosenius. Akvareller”, 5 juni – 25 september 2005.

Konst i svenska hem, vol. 5, troligtvis identisk med ”Leda och svanorna” (akvarell, 8 x 11 cm, 1908) upptagen sid 262 under samling 410: ”Barnläkare Ernst Bauer-Albrechtson, Sveavägen 112, Stockholm”; Bera Nordal och Joanna Persman, ”Ivar Arosenius. Akvareller/Watercolours”, 2005, upptagen/avbildad i katalogen sid 130 samt avbildad helsida i färg sid 48.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

134. Nils Fougstedt, "Pipvasen", modell "A1208", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK