Important Winter Sale 613

1123 föremål
412. ABRAHAM TENIERS, hans krets, olja på pannå, signerad A. Teniers p.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
748. ALBUMBLAD, bläck och tusch på papper. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
744. ALBUMBLAD, gouache med guld på papper. Indien, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
672. ALTARBORD, trä. Kina, troligen 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
679. ALTARSKÅP, trä. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
119. AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
937. ASK med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
675. ASK med LOCK, trä. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
943. ASKAR med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
470. AUGUST HAGBORG, olja på duk, signerad Hagborg.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
467. AUGUST HAGBORG, olja på uppfodrad duk, signerad Hagborg.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
991. Aftonväska 18K guld.
991. Aftonväska 18K guld.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
80 000 - 85 000 SEK
461. Alexander Roslin, Okänd dam i blå klänning.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
1102. Ametistbrosch med pärlor.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
413. Anders Zorn, "Faun och nymf III".
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
527. Anders Zorn, "Flicka med äpple".
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
373. Anders Zorn, "Kusinerna".
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
371. Anders Zorn, "Sandhamnseffekt".
Klubbat pris
1 900 000 SEK
Utropspris
2 500 000 - 3 000 000 SEK
342. Anna Palm de Rosa, Vy över Kungliga slottet, Stockholm.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1066. Armband 18K guld med franska stämplar.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
953. Armband 18K guld med tre pärlor.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1011. Armband med gammalslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1074. Armband med gammalslipade diamanter total vikt ca 4.75 ct.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1007. Armband med rosen- och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
982. Armband med runda briljant- och åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
958. Armband onyx och 18K guld samt pärlor.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
987. Armband pansarlänk 18K guld.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1055. Armring jadeit.
1055. Armring jadeit.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1046. Armring med baguetteslipade diamanter 7.715 ct enligt gravyr.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
992. Armring med en cabochonslipad granat.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
228. Arvid Floberg, 11 st matgafflar, silver, Stockholm 1792.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
227. Arvid Floberg, 12 st dessertskedar, silver, Stockholm 1785 (10) och 1789 (2).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Arvid Floberg, karott, sk kuddkarott, silver, Stockholm 1790.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
471. August Hagborg, Fransk strandscen med musselplockare.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
345. Axel Lindman, Landskap från Barbizon.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
499. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion".
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
497. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop".
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
644. BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
622. BIDISKAR, två stycken, sten. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
684. BODHISATTVA, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. BODHISATTVA, turkos. Tibet, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
836. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
828. BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
837. BOJAN, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
904. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. BOK, "Peking" (Beijing Mingsheng), Yamamoto, Sanshichiro, 1906.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. BOK, David Howard & John Ayers; China for the West, Vol I-II.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
25. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
26. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
143. BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
144. BORDSLAMPOR, ett par, Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
157. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
156. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
154. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
151. BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
150. BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
670. BORDSSKÄRM, lackerat trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
758. BORDSSKÄRM, trä och inläggningar i sten. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
781. BORDSSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK