Important Winter Sale 613

1123 föremål
875. FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
297. POKAL, glas. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1059. Camébrosch 18K guld med pärlor.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1058. CG Hallberg ett par örhängen med pärlor och diamanter.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1057. CG Hallberg brosch med en pärla och gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
986. Ring och brosch.
986. Ring och brosch.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
319. TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1009. Möllenborg brosch/hänge 18K guld med flodpärlor och pärlor.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
847. CABARETFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
849. FIGURIN, porslin. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
631. SKÅL, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. BOK, "Peking" (Beijing Mingsheng), Yamamoto, Sanshichiro, 1906.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
924. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
307. TALLRIKAR, ett par, fajans. Marieberg, 1770.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1123. MÖLLENBORG MEDALJONG, 18K guld.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
819. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
823. STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
228. Arvid Floberg, 11 st matgafflar, silver, Stockholm 1792.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
724. TEDOSA med LOCK, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
675. ASK med LOCK, trä. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
726. VAS, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
808. FAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
773. VAS, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
725. FAT, emalj. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
698. HALSSMYCKE, försilvrad kopparlegering. Tibet, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
309. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
311. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1102. Ametistbrosch med pärlor.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
704. RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
314. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
335. KAKFAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
944. FAT, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
200 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
865. VAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
886. FAT, porslin. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
299. STOP, fajans med tennmontering. Sverige, Rörstrand, 1761.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
872. KOPP, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
807. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
925. FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
946. KRUKA med LOCK, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
687. FIGURIN, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
763. HANDSPEGEL, nefrit och silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
657. STÄLL, trä, fyra stycken. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
774. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
701. BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
934. BOJAN, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
732. SKÅL, silver. Kina, Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
753. SKÅLFAT, tre stycken, porslin. Japan, Edo (1603–1868).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
895. TEKRUKA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
723. TEKANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1056. Brosch med rosenslipade diamanter.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1115. Mikromosaik brosch 18K guld.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
660. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
654. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). Med Johanneummärke.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. BOK, David Howard & John Ayers; China for the West, Vol I-II.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
658. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
682. PENSELSTÄLL, brons. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
321. FIGURIN, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
310. FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
993. Ett par creoler 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
888. FAT, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
708. DOSA, brons. 1800-tal.
708. DOSA, brons. 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
906. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1712).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
305. TALLRIKAR, ett par samt FAT, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
645. TRANA, silver. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
766. DEKORDEL, nefrit. Kina, troligen sen Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
634. FAT, vapenporslin. Qingdynastin, omkring 1790.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
330. KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
339. BRICKA, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
719. BRODERI, siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
816. KOPP, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
643. VINKOPP, nefrit. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
644. BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK