kaffeservis "Pyramid", tre delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, design nr 600A,
svenska importstämplar. Kaffekannan med handtag av svärtat trä, kannans höjd 19,5 cm, vikt tillsammans 995 g.
Obetydligt slitage.
Modell Pyramid formgiven av Harald Nielsen år 1927.