taklampa, Ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal, modell 234.
Vitlackerad metall och beige skärm, tre ljuspunkter, ca 74,5 x 61 cm, höjd ca 28 cm.
Smärre slitage, litet hål i skärmen.
Johan Jansson & Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan", Arvinius, Stockholm 2009, modellen avbildad sid 243.