MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 310 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1945.
Ställvis något slitage, smärre fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidorna med senare orientalisk fläta och fransar.
Ett exemplar av "Gyllenrutan" finns i Nordiska museets samlingar.