331
1145210
Jenny Nyström
(1854-1946)

Vänskapsporträtt

Signerad Jenny Nyström. Troligen utförd omkring 1885. Akvarell på papper 34 x 26 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

7 641 - 9 551 EUR

Klubbat pris:

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Jenny Nyström", 26 december 1977 - 12 februari 1978 (under titeln "Självporträtt"); Sofiero slott, Helsingborg, "Jenny Nyström", 1 maj - 13 september 1981.

Karl och Astrid Jäder, "Jenny Nyström - den folkkära", 1975, avbildad helsida i färg, sid 89.

Övrigt

Utförd av konstnären i Paris, omkring 1885. Det har tidigare ställts ut under titeln "Självporträtt" men det rör sig mer sannolikt om ett porträtt av en akademikamrat.

Om auktionen
Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32