362
1144729

Okänd konstnär 1700-tal

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Okänd konstnär 1700-tal

Okänd konstnär 1700-tal. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.

Porträtt av ung ädling i blå dräkt. Oval, uppfodrad duk 35 x 31 cm. Samtida ram.

Märken efter spännram. Retuscher. Krackelyr. Uppfodrad duk.

Den avporträtterade unge ädlingen har en slående likhet med Le Dauphin, Louis XVII (1785-1795), född tre år före den franska revolutionen som Louis-Charles, yngste son till Kung Louis XVI av Frankrike och drottning Marie-Antoinette. Liksom sina föräldrar satt Louis-Charles i arrest under flera år från och med den 10 augusti 1792 under franska revolutionen. Le Dauphin avled i fångenskap endast 10 år gammal, några år efter att hans föräldrar avrättats.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

325. Matta, semiantik Keshan "Dabir", ca 432 x 315 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
Aktuellt bud:
38 000 SEK