Kan inte nå servern

Important Spring Sale 617

 
388 föremål
669. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
669. RÖKELSEKAR med LOCK, cloisonné. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
672. KRUKOR, cloisonné, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.
672. KRUKOR, cloisonné, ett par. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
673. FAT, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
674. KANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
674. KANNA, emalj på koppar. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
677. ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
677. ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
679. SKÄRM, trä och broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
681. SKÅL, silver. Sen Qingdynasti omkring 1900.
681. SKÅL, silver. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
682. VISITKORTSFODRAL, två stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
682. VISITKORTSFODRAL, två stycken, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. VAS, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
683. VAS, silver. Shanghai, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
684. BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
684. BESTICK, 12 delar, silver. Kina, Shanghai, Zee Wo, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
687. TESERVIS, tre delar, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
687. TESERVIS, tre delar, silver. Wang Hing & Co, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
689. PANEL, trä. Qingdynasitn (1664-1912).
689. PANEL, trä. Qingdynasitn (1664-1912).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
690. PANELER, två stycken, trä. Qingdynastin, omkring 1900.
690. PANELER, två stycken, trä. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
691. FIGURIN, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
691. FIGURIN, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
692. SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900.
692. SKULPTUR, buxbom. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
693. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
693. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
694. PENSELSTÄLL, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. PENSELBAD samt RÖKELSEHÅLLARE, trä. Kina.
695. PENSELBAD samt RÖKELSEHÅLLARE, trä. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
696. PALL, trä. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
696. PALL, trä. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
697. KANGBORD, svart och rödlackerat trä. Kina, 1900-tal.
697. KANGBORD, svart och rödlackerat trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
699. SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
699. SPEGELGLASMÅLNING. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
700. SPEGELGLASMÅLNING, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
700. SPEGELGLASMÅLNING, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
701. GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800.
701. GLASMÅLNING. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
708. ASK med LOCK, pärlemor. Qingdynastin, omkring 1800.
708. ASK med LOCK, pärlemor. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
709. BÄLTESSPÄNNE, förgylld mässing. Qingdynastin, 1800-tal.
709. BÄLTESSPÄNNE, förgylld mässing. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
712. SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande.
712. SVÄRDSFÄSTE, nefrit. Arkaiserande.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
713. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
713. SKULPTUR, nefrit. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
714. OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
714. OBJEKT, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
715. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
715. SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
716. FIGURIN, nefrit. Kina.
716. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
717. FIGURIN, kvarts. Kina.
717. FIGURIN, kvarts. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
718. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
718. PENSELBAD, bergkristall. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
719. SIGILL, två stycken, sten. Kina, troligen omkring 1900.
719. SIGILL, två stycken, sten. Kina, troligen omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
720. TUSCHSTEN. Kina, tidigt 1900-tal.
720. TUSCHSTEN. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
721. SIGILLASK med LOCK, sten. Kina, med inskription.
721. SIGILLASK med LOCK, sten. Kina, med inskription.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
722. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
722. SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
723. SNUSFLASKOR, ett par, agat. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
723. SNUSFLASKOR, ett par, agat. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
725. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas, sten och lack. Kina.
725. SNUSFLASKOR, fyra stycken, glas, sten och lack. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
726. SKÅL, röd/vitsten. Kina, tidigt 1900-tal.
726. SKÅL, röd/vitsten. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
727. FIGURIN, soapstone. Sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
728. BOKSTÖD, ett par, soapstone. Qingdynastin (1664-1912).
728. BOKSTÖD, ett par, soapstone. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
729. KOPP, keramik. Korea, Koryo, 1100/1200-tal.
729. KOPP, keramik. Korea, Koryo, 1100/1200-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
730. SKÅL och LOCK, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
730. SKÅL och LOCK, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
731. INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
731. INRO, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
732. INRO, lack samt NETSUKE, ben. Japan, Meiji (1868-1912).
732. INRO, lack samt NETSUKE, ben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
733. SKÅL, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
733. SKÅL, porslin. Japan, Edo perioden (1603-1868).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
734. VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.
734. VIKSKÄRMAR, ett par, sexdelade. Japan, Edo, 1800-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
735. VIKSKÄRM, sexdelar. Japan, tidigt 1900-tal.
735. VIKSKÄRM, sexdelar. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
736. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
736. TEKANNA med LOCK, järn. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
737. SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
737. SKULPTURGRUPP, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
738. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 1700-tal.
738. BUDDHA, brons. Thailand, troligen Lanna, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
740. SKÅL, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279).
740. SKÅL, keramik. Troligen Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
741. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
741. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
742. SKÅLFAT, tre stycken, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
742. SKÅLFAT, tre stycken, keramik. Yuandynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
743. PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
743. PRAKTFAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
744. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
744. FAT, celadon. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
745. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
745. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
746. SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
746. SKÅLFAT, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
747. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
747. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
748. RÖKELSEKAR, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
749. SKÅL, porslin. Citzhou, Mingdynastin (1368-1644).
749. SKÅL, porslin. Citzhou, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
750. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
750. FAT, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
751. KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).
751. KOPP, porslin. Sannolikt Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
752. FAT, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke (1522-1566).
752. FAT, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke (1522-1566).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
753. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
753. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
754. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
754. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
755. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
755. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
756. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
756. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
757. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
757. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
758. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
758. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
759. KANNA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
759. KANNA, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
760. FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
761. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
761. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
763. FIGURINER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
764. FIGURIN, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
764. FIGURIN, keramik. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
765. BORDSSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
765. BORDSSTÄLL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
766. BUDDAI, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
766. BUDDAI, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
767. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK