MATTA, rölakan, ca 225 x 163 cm, signerad AÖ MB, Tre Bäckar i Varnhem.
(Monika Bertilsson har förmodligen ritat mönstret och Agda Österberg har godkänt det). Rand- och triangelmönster i olika gula nyanser samt benvitt, ljusgrönt, ljusgrått och ljusblått.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, liten skada. Bandkantade kortsidor.
Bukowskis tackar Robert Vikström för hjälp med viktig information.