"Bågskytten"
Signerad Endre Nemes. A tergo signerad Endre Nemes och daterad 1958. Olja på duk 130 x 100 cm.
Privat samling, Stockholm
Separatutställning, Galerie Charles Lienhard, Zürich, 1959, kat nr 1.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Endre Nemes", 1972, kat nr 377.
Galerie Bel'Art, "Endre Nemes - målningar 1958", oktober-november 2016.