"Drottning Ulrika Eleonora d.y. (1688-1741)"
Duk 86 x 70,5 cm. Förgylld och bronserad krönt ram.
Privat ägo sedan tidigt 1900-tal. Därefter i arv till nuvarande ägare.
Jfr identiskt motiv, i större format, av David von Krafft i Nationalmuseums ägo, inv.nr NMGrh 1883.