1264798

Ferdinand Boberg

(Sverige, 1860-1945)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 520 - 5 270 EUR
3 730 - 5 600 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ferdinand Boberg
(Sverige, 1860-1945)

bordslampa, Reijmyre, jugend 1910-tal.

Överfång med etsad dekor av vinrankor i mörkblått mot ljusare blå frostad fond, senare silverfot. Osignerad, total höjd 42 cm.

Ursprungligen tillverkades två snarlika lampglober, varav en signerades Ferdinand Boberg Reijmyre A E Boman Nr 380 UNIK 1915. Detta är den andra reservgloben och är därför osignerad. Se Bukowskis Moderna auktion våren 1995, katalognummer 515 samt Bukowskis Moderna auktion hösten 2001, katalognummer 915.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

423. Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E.
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK