235
1274879

Matta, semiantik Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 386, 223,5 cm (samt kortsidorna med ca 2,5-3,5 cm slätväv).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Mörkblåmelerad botten med tre stora polykroma medaljonger, blomslingor och hörnornament. Lejongul melerad huvudbård med blom- och palmettranka samt kartuscher med fåglar.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, lagningar, påmålningar. Sidorna med trampveck och skador.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

678. Alfred Bergström, Vy från Djurgården över Kastellholmen mot Söder och Katharina kyrka.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
9 500 SEK