Benvit botten med polykrom medaljong, blommande träd, fåglar samt en nisch med ampel. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med blom-, och palmett- och arabeskranka. Silkevarp. Signerad Saraf. M Isfahan.
Obetydligt slitage, något smutsig. Långsidorna med smärre trampveck.
Bredden är 104 cm