Vävd tapet, slätväv, ca 101,5-102 x 99-100 cm, signerad och daterad på etikett på baksidan: Ruth Malinowski 1989.
Modernistisk komposition i blått, svart och grått. Ruth Malinowski skapar textilier med konkretistisk dekor.
Obetydligt slitage, något dammig.
Ruth Malinowski finns representerad på ett flertal museer, bl.a. Nationalmuseum i Stockholm.