Kan inte nå servern

Modern Art + Design 632

 
794 föremål
280. Taburett, 1920-30-tal.
280. Taburett, 1920-30-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
168. Jacob Ängman, vas, Guldsmedsaktiebolaget Stockholm 1939.
168. Jacob Ängman, vas, Guldsmedsaktiebolaget Stockholm 1939.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
298. Nordiska Kompaniet, golvlampor, ett par, Swedish Grace, 1930-tal.
298. Nordiska Kompaniet, golvlampor, ett par, Swedish Grace, 1930-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
99. Lisa Larson, skulptur, Gustavsbergs studio 1960-tal, unik.
99. Lisa Larson, skulptur, Gustavsbergs studio 1960-tal, unik.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
611. Stellan Mörner, "Narren och stjärnorna".
611. Stellan Mörner, "Narren och stjärnorna".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95.
23. Bengt Lindström, vas, Kosta Boda, numrerad 9/95.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
788. "Composition bleue et verte".
788. "Composition bleue et verte".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
71. Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg 1940-tal.
71. Wilhelm Kåge, vas, "Surrea", Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. Liss Eriksson, "La mano".
474. Liss Eriksson, "La mano".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. Edvin Öhrström, vas "Ariel", Orrefors 1948.
9. Edvin Öhrström, vas "Ariel", Orrefors 1948.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
91. Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1964.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
271. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
271. Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
64. Ruben Rising, vas, Rörstrand, Art Nouveau, ca 1900.
64. Ruben Rising, vas, Rörstrand, Art Nouveau, ca 1900.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
463. Utan titel.
463. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
125. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
125. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
103. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal.
103. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
300. Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.
300. Carl Malmsten, bord, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
102. Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand, 1900-talets mitt.
102. Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
366. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
366. Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1074.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. Olof Sager-Nelson, "Gummor i Brügge".
460. Olof Sager-Nelson, "Gummor i Brügge".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
440. Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometrisk komposition.
440. Gösta Adrian-Nilsson, Plangeometrisk komposition.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
178. Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund 1933-50, sterling.
178. Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund 1933-50, sterling.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
715. Jules Schyl, Cellospelare.
715. Jules Schyl, Cellospelare.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
39. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike Art Nouveau.
39. Emile Gallé, vas, Nancy, Frankrike Art Nouveau.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
577. Jules Schyl, Mallorca.
577. Jules Schyl, Mallorca.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
504. Maj Bring, "Gata i Paris".
504. Maj Bring, "Gata i Paris".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
48. René Lalique, taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.
48. René Lalique, taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
328. Swedish Modern, väggspegel, 1930-tal.
328. Swedish Modern, väggspegel, 1930-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
454. Gösta Adrian-Nilsson, "Musikstilleben - Hommage á Beethoven".
454. Gösta Adrian-Nilsson, "Musikstilleben - Hommage á Beethoven".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
47. Daum, vas "soufflé/ mould blown, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
47. Daum, vas "soufflé/ mould blown, Nancy Frankrike, Art Nouveau.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
540. Elsa Thoresen, Komposition.
540. Elsa Thoresen, Komposition.
Klubbat pris 
740 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. Joan Miró Efter, "La Naissance du Jour".
771. Joan Miró Efter, "La Naissance du Jour".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
624. Isaac Grünewald, Sigrid.
624. Isaac Grünewald, Sigrid.
 
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
598. Torsten Renqvist, "Gäddskallen".
598. Torsten Renqvist, "Gäddskallen".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
578. Sigrid Hjertén, Sittande kvinna i blått - Hinduiska.
578. Sigrid Hjertén, Sittande kvinna i blått - Hinduiska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
105. Åke Holm, skulptur, man till häst, Höganäs 1950-tal.
105. Åke Holm, skulptur, man till häst, Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
15. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1953, nr 438.
15. Sven Palmqvist, skål, "Ravenna", Orrefors 1953, nr 438.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
83. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1960-67.
83. Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1960-67.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
607. "Tvillingarna vid blågul galax".
607. "Tvillingarna vid blågul galax".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
80. Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1960.
80. Wilhelm Kåge, vas, Farsta, Gustavsbergs studio 1960.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
79. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
79. Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
65. Harald Almström, vas, Rörstrand daterad 1900, Art Nouveau.
65. Harald Almström, vas, Rörstrand daterad 1900, Art Nouveau.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
285. Soffbord, Swedish Grace, 1929.
285. Soffbord, Swedish Grace, 1929.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
652. Inger Ekdahl, Utan titel.
652. Inger Ekdahl, Utan titel.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
746. Lennart Jirlow, På restaurang - Paris.
746. Lennart Jirlow, På restaurang - Paris.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
365. Josef Frank, sideboard, modell 1148, Firma Svenskt Tenn.
365. Josef Frank, sideboard, modell 1148, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
114. Hans Hedberg, burkar, 3 st, Biot, Frankrike.
114. Hans Hedberg, burkar, 3 st, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
511. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Dubbelt center".
511. Vilhelm Bjerke-Petersen, "Dubbelt center".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
100. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.
100. Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
123. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1943.
123. Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1943.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
284. Taklampa, Swedish Grace 1920-30-tal.
284. Taklampa, Swedish Grace 1920-30-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
324. Axel Einar Hjorth, "Typenko", bord, Nordiska Kompaniet 1934.
324. Axel Einar Hjorth, "Typenko", bord, Nordiska Kompaniet 1934.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
640. Utan titel.
640. Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
655. Rune Hagberg, Utan titel.
655. Rune Hagberg, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
21. Edvin Öhrström, skulptur, Lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5.
21. Edvin Öhrström, skulptur, Lindshammars glasbruk 1960-tal, ed. 2/5.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
305. Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929.
305. Thonet Mundus AG, taburett, modell B 313, Wien, ca 1929.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
569. Berta Svensson-Piehl, Flicka med kärve.
569. Berta Svensson-Piehl, Flicka med kärve.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
595. Rune Hagberg, Utan titel.
595. Rune Hagberg, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
2. Karl Lindeberg, vas, överfång, Kosta, Art Nouveau.
2. Karl Lindeberg, vas, överfång, Kosta, Art Nouveau.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
183. brosch, egen verkstad, Stockholm ca 1952.
183. brosch, egen verkstad, Stockholm ca 1952.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
448. Erik Olson, "Sökaren".
448. Erik Olson, "Sökaren".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK