"August Alströmer" (1735-1773)
Signerad J Rodin pinxit och daterad 1778 på bakstycket a tergo. Pastell, oval 62 x 51 cm. Rkt snidad och förgylld gustaviansk ram.
Tidigare i överintendent F L von Dardels samling, Stockholm, därefter i arv.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 16.