31
1338870

Charles and Ray Eames

(USA, 1907-1978)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 290 - 2 740 EUR
2 430 - 2 910 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Charles and Ray Eames
(USA, 1907-1978)

"La Chaise", Vitra 2012.

Glasfiberförstärkt vit plast, förkromade metallben på korsformad benavslutning i ek, märkt med etikett Vitra 2012, höjd 90 cm, längd 150 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Charles och Ray Eames anses ha varit några av de absolut mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design under 1900-talet. De gjorde banbrytande arbeten inom främst möbelformgivning, film och arkitektur. De tog sig an problemlösning som ett äventyr och kombinerade disciplin med lekfullhet. Under efterkrigstiden tog de fram möbler av billiga och slitstarka material som skiktlimmad plywood och glasfiber som kunde kombineras med olika benställningar av trä och stål. Två kända modeller som idag blivit klassiker är ”Lounge chair” och ”Eiffel Tower”. Paret deltog i det så kallade Case House Study Program, där en grupp arkitekter fick utforma billiga bostadshus med standardiserade industriellt tillverkade byggnadsmaterial. Charles Eames byggde sitt eget hus ’’Case House No. 8’’ som blev ett av den moderna arkitekturens viktigaste verk. Paret arbetade enligt devisen "What works is better than what looks good. The good looks can change, but what works, works".