matta, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 243 x 247,5 cm.
Klippt reliefdekor och signatur. Baksidan med signerad etikett: Numrerad 124/175. "Hand made in Israel. Materials: Skein dyed, hand carved and hand tufted, Archival New Zealand wool on stretched canvas with natural latex backing".
Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.
Obetydliga veck, damm.