golvlampa, Glössner & Co, Swedish Modern, 1940-50-tal.
Fot i mässing, ben av vitlackerad mässing, två skärmar av glas, inre skärmen av frostat optikblåst glas. Den yttre skärmen av klarglas med etsad dekor, signerad Glössner -Co Komp. Notini. Höjd 175 cm.
Smärre slitage och nagg.