Delvis förgylld, fotlös, med heltäckande dekor av infällda mynt samt graverad bladdekor mot mattpunsad fond. Höjd 12 cm, vikt 255 gram.
Livet med äldre lagning.
För mästarstämpel se; Wolfgang Scheffler; Goldschmiede Mittel-und Nordost-Dautschlands, sid 45 nr 21.