23
1291700

Tebord, med fajansbricka, originalunderrede tillskrivet Gottlieb Iversson, Sengustavianskt

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 360 - 7 270 EUR
6 660 - 7 610 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bord fanerat i mahogny. På raka nedåt avsmalnande ben med avslutande hjultrissor. Sarg med fyra lådor. Sannolikt Rörstrand. Motiv från Drottningholm. Skivan undertill märkt P:G:S:No 30. Total längd 114, bredd 85, höjd 78 cm. Bricka 89 X 61 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Sålt på Bukowskis auktion A389, hösten 1971, katalognummer 424, avbildat pl 59.

Attribueringen gjord av Torsten Sylvén enligt medföljande kopia på utlåtande från 1999

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?