Mörkt brunblå botten med polykrom dekor av åttabladsstjärnor, stiliserade blommor, träd och fåglar samt inskription och datering AAS 1807. Viggmönstrad bård. Uppspänd på ram.
Ställvis något slitage, något smutsig, obetydliga fläckar, hål och lagningar, smärre skador. Ett skadat hörn.
sannolikt Skytts härad.