"CHEXBRES"
Signerad Istler och daterad 1964 a tergo. Duk, glas, sten 95 x 65 cm.
Bukowskis tackar Alice Krause från Galerie Krause för intygan av äktheten på det aktuella katalognumret.
Josef Istler var medlem i Ra-gruppen samt samarbetade med konstnärssammanslutningen Cobra. Han var en drivande kraft för att etablera den informella konsten på den tjeckiska konstscenen. Hans skapande kännetecknas av ett informellt uttryck med rötter i surrealismen.