Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1143 föremål
200. Pokal, silver, Peter Muller, S:t Petersburg, ca 1830.
200. Pokal, silver, Peter Muller, S:t Petersburg, ca 1830.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
115. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
642. Siri Derkert, Porträttbyst av Elin Wägner (1882-1949).
642. Siri Derkert, Porträttbyst av Elin Wägner (1882-1949).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
119. Urna, Älvdalen 1800-talets första hälf, Empire.
119. Urna, Älvdalen 1800-talets första hälf, Empire.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
872. Träställ och trälock, hardwood. Qingdynastin.
872. Träställ och trälock, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
432. Armband platina med runda briljantslipade diamanter.
432. Armband platina med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
661. Carl Johan Fahlcrantz, Soldis över Stockholm.
661. Carl Johan Fahlcrantz, Soldis över Stockholm.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
120. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
120. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
106. Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
512. Gottfrid Kallstenius, Kvinna med hatt.
512. Gottfrid Kallstenius, Kvinna med hatt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
597. Lucas Smout II, Fiskmarknad vid kusten.
597. Lucas Smout II, Fiskmarknad vid kusten.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
128. Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire.
128. Bordsplateau, troligen Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. Johan Krouthén, "Sommar vid Sommen".
516. Johan Krouthén, "Sommar vid Sommen".
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
602. Joos van Craesbeeck Hans efterföljd, Flaskförsäljaren.
602. Joos van Craesbeeck Hans efterföljd, Flaskförsäljaren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
439. Penna 20K guld med Gustav V:s monogram.
439. Penna 20K guld med Gustav V:s monogram.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
321. Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
321. Tallrikar, två stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
319. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
319. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
771. Georges Papazoff, Dansande figurer.
771. Georges Papazoff, Dansande figurer.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
371. Armband 18K guld.
371. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
507. Pomellato collier 18K guld.
507. Pomellato collier 18K guld.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
411. Ring 18K vitguld med en rundbriljantslipad diamant.
411. Ring 18K vitguld med en rundbriljantslipad diamant.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
681. Adolf Heinrich-Hansen, Ryttare svalkar hästarna i havet.
681. Adolf Heinrich-Hansen, Ryttare svalkar hästarna i havet.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
271. Matta, semiantik, Kirman Laver, ca 242 x 142 cm.
271. Matta, semiantik, Kirman Laver, ca 242 x 142 cm.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
324. Terrin med lock, fajans. Marieberg, 1765.
324. Terrin med lock, fajans. Marieberg, 1765.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
109. Ljusstakar ett par, troligen Tyskland ca år 1800, Louis XVI.
109. Ljusstakar ett par, troligen Tyskland ca år 1800, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
173A. Jonas Thomasson Ronander, fat, ett par, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
173A. Jonas Thomasson Ronander, fat, ett par, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
36. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
36. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. Cartier brosch 18K guld och emalj.
423. Cartier brosch 18K guld och emalj.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
238. Matta antik Çanakkale/Bergama, ca 117 x 94-96 cm.
238. Matta antik Çanakkale/Bergama, ca 117 x 94-96 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
118. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
118. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
579. Robert Thegerström, Muraren.
579. Robert Thegerström, Muraren.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
219. Herre i blå justacorp.
219. Herre i blå justacorp.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
133. Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.
133. Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
113. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
113. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
70. Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.
70. Stolar, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
108. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
108. Ljusstakar, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 97,5 x 64,5 cm.
272. Matta, semiantik Kirman Laver, ca 97,5 x 64,5 cm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
471. Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
471. Ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
406. Ett par örhängen 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
406. Ett par örhängen 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
47. Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
47. Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
192. Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1812. Empire.
192. Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1812. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
279. Matta, old Nain Tuteshk, ca 168,5 x 113 cm.
279. Matta, old Nain Tuteshk, ca 168,5 x 113 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
388. Brosch 18K guld och emalj med åttkantslipade diamanter.
388. Brosch 18K guld och emalj med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
638. Carl Eldh, "Sittande flicka".
638. Carl Eldh, "Sittande flicka".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
188. Adolf Zethelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1816. Empire.
188. Adolf Zethelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1816. Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
576. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
576. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
711. Axel Johan Fägerplan, Stilleben med remmare, frukter och fat.
711. Axel Johan Fägerplan, Stilleben med remmare, frukter och fat.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
483. Temple St Clair ring 18K guld med cabochonslipade  turmaliner.
483. Temple St Clair ring 18K guld med cabochonslipade turmaliner.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
491. Ett par manschettknappar 18K guld M Gérard.
491. Ett par manschettknappar 18K guld M Gérard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
490. Cartier ring 18K guld.
490. Cartier ring 18K guld.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
185. Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1793.
185. Stephan Westerstråhle, gräddkanna, silver, Stockholm 1793.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1. Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
1. Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
658. Carl Axelsson Sparre, Vidsträckt landskap med jägare.
658. Carl Axelsson Sparre, Vidsträckt landskap med jägare.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
329. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
329. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
72. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
72. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
266. Matta Old silke Hereke, ca 152 x 110 cm.
266. Matta Old silke Hereke, ca 152 x 110 cm.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540. Gerda Sprinchorn, "Längtan".
540. Gerda Sprinchorn, "Längtan".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
657. Amalia Lindegren, En tröstande hand.
657. Amalia Lindegren, En tröstande hand.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
742. Paul Graf, Afton vid ån.
742. Paul Graf, Afton vid ån.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
804. Ask med lock, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
804. Ask med lock, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
529. Märta Améen, Sitt vackert.
529. Märta Améen, Sitt vackert.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
826. Fat, porslin. Kina, sen Qingdynasti.
826. Fat, porslin. Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
377. WA Bolin ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
377. WA Bolin ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
130. Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko.
130. Eldhundar, ett par, 1800-talets senare hälft, Nyrokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1027. Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 216 x 164 cm.
1027. Matta, semiantik Baotou, Kina, ca 216 x 164 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. C.E. Bolin, cigarrskrin, silver, S:t Petersburg 1896-1908.
215. C.E. Bolin, cigarrskrin, silver, S:t Petersburg 1896-1908.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
498. Ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
498. Ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
168. Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1791.
168. Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1791.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
640. Otto Strandman, "Vesslan".
640. Otto Strandman, "Vesslan".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Champagnestrutar, 13 stycken, glas, 1800-tal.
316. Champagnestrutar, 13 stycken, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
964. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
964. FAT, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
210. Atelier Borgila, bestickservis, 135 delar silver, Stockholm 1944.
210. Atelier Borgila, bestickservis, 135 delar silver, Stockholm 1944.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
537. "Suzanne".
537. "Suzanne".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK