Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1143 föremål
511. August Hagborg, Solnedgång.
511. August Hagborg, Solnedgång.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
123. Porträttmedaljong, troligen Italien 1700-tal.
123. Porträttmedaljong, troligen Italien 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
687. John Bauer, Liggande modell (enligt uppgift hustrun Ester).
687. John Bauer, Liggande modell (enligt uppgift hustrun Ester).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
10. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
10. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
692. Anders Zorn, ”Kusinerna”.
692. Anders Zorn, ”Kusinerna”.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
530. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
530. Jussi Mäntynen, "Gammelhusbond".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
441. En collier och ett par örhängen 18K guld.
441. En collier och ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI.
52. Karmstolar, ett par, 1700-talets mitt, Transition Louis XV/Louis XVI.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
573. Carl Milles, Utan titel (två huvuden).
573. Carl Milles, Utan titel (två huvuden).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
24 000 - 30 000 SEK
664. Otto Pilny, Dansande kvinna i öknen.
664. Otto Pilny, Dansande kvinna i öknen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
701. I smedjan.
701. I smedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
527. Anshelm Schultzberg, Vy av Themsen, London, i dimma.
527. Anshelm Schultzberg, Vy av Themsen, London, i dimma.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
55. Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
55. Karmstolar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
75. Taburett, 1800-tal, Sengustaviansk stil.
75. Taburett, 1800-tal, Sengustaviansk stil.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
870. Altartäcke, broderat siden. Kina, Qingdynastin.
870. Altartäcke, broderat siden. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
805. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
805. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1055. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1055. Mugg, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
474. Collier 18K guld.
474. Collier 18K guld.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
751. "Författaren och Skulptricen".
751. "Författaren och Skulptricen".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
749. "Agrée à Grez".
749. "Agrée à Grez".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
753. "Bal i bröllopsgudens hägn" (II).
753. "Bal i bröllopsgudens hägn" (II).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
759. "Brådska".
759. "Brådska".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
752. "Bal i bröllopsgudens hägn".
752. "Bal i bröllopsgudens hägn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
754. "Ofrivillig skilsmässa".
754. "Ofrivillig skilsmässa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
758. "Passion".
758. "Passion".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
761. "Gycklare".
761. "Gycklare".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
756. "I sjönöd".
756. "I sjönöd".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
757. "På klassisk mark".
757. "På klassisk mark".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
255. Matta, semiantik Karadja, ca 196 x 150 cm.
255. Matta, semiantik Karadja, ca 196 x 150 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
264. Matta antik silke Täbris, ca 171 x 118,5 cm.
264. Matta antik silke Täbris, ca 171 x 118,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
442. Armring 18K guld.
442. Armring 18K guld.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
251. Matta, antik Heris, ca 375 x 280,5 cm.
251. Matta, antik Heris, ca 375 x 280,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
284. Matta, semiantik Isfahan, ca 375 x 252 cm.
284. Matta, semiantik Isfahan, ca 375 x 252 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
249. Matta, semiantik, Keshan s.k. Dabir, ca 394,5 x 310 cm.
249. Matta, semiantik, Keshan s.k. Dabir, ca 394,5 x 310 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
534. Jussi Mäntynen, "Lo med tjäder".
534. Jussi Mäntynen, "Lo med tjäder".
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
546. "Höststämning" (Torne träsk).
546. "Höststämning" (Torne träsk).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
880. Paneler, sex stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
880. Paneler, sex stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1029. Skulpturer, ett par, sten. Tangstil, Kina, 1900-tal.
1029. Skulpturer, ett par, sten. Tangstil, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
245. Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm.
245. Gallerimatta, Antik Shirvan, sannolikt ca 370 x 140 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
248. Matta, semiantik Lilihan, figural, ca 191 x 158-161 cm.
248. Matta, semiantik Lilihan, figural, ca 191 x 158-161 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
894. Ytterfoder, brons. Japan, Edo perioden (1868-1912).
894. Ytterfoder, brons. Japan, Edo perioden (1868-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
173. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1746. Rokoko.
173. Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1746. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
620. Jenny Nyström, Midnatt, vad är klockan?.
620. Jenny Nyström, Midnatt, vad är klockan?.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
320. Gräddkanna, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
320. Gräddkanna, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1142. Rökelsekar, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1142. Rökelsekar, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
902. Kabinettskåp, svart lack. Japan, Edo perioden, 1600-tal.
902. Kabinettskåp, svart lack. Japan, Edo perioden, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1115. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1115. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
268. Matta, antik Kirman Laver, figural ca 382 x 311-315 cm.
268. Matta, antik Kirman Laver, figural ca 382 x 311-315 cm.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
293. Matta, antik Täbris, ca 470 x 312,5 cm.
293. Matta, antik Täbris, ca 470 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
858. Skedar, ett par, porslin. Qingdynastin, sekelskifte 1900.
858. Skedar, ett par, porslin. Qingdynastin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1001. Buddha, brons. Laos, 1700-tal.
1001. Buddha, brons. Laos, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
920. Penselbad, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
920. Penselbad, nefrit. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
339. Burle Marx ring 18K guld och lapis lazuli.
339. Burle Marx ring 18K guld och lapis lazuli.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1059. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1059. FAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
863. Mandarinhatt med hattknapp, Kina, sen Qingdynasti.
863. Mandarinhatt med hattknapp, Kina, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
851. Meipingvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
851. Meipingvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1084. Rökelsehållare, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1084. Rökelsehållare, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
975. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
975. Vas, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1116. Penselställ, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1116. Penselställ, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
311. Pokaler, glas, ett par. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
311. Pokaler, glas, ett par. Troligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
142. Myntbägare, silver, Sverige 1700-tal.
142. Myntbägare, silver, Sverige 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
405. Ring platina med en gammalslipad diamant, Wiwen Nilsson.
405. Ring platina med en gammalslipad diamant, Wiwen Nilsson.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
152. Sked, silver, okänd mästare, Norden 1599.
152. Sked, silver, okänd mästare, Norden 1599.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
352. Cartier armband "Love" 18K vitguld.
352. Cartier armband "Love" 18K vitguld.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
374. WA Bolin ring 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
374. WA Bolin ring 18K vitguld med en cabochonslipad smaragd.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
254. Matta, antik Heris, sk Serapi, ca 360 x 321 cm.
254. Matta, antik Heris, sk Serapi, ca 360 x 321 cm.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
99. Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire.
99. Ljuskrona för tolv ljus, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
716. Abraham Teniers Hans efterföljd, Tjuvrökande apor.
716. Abraham Teniers Hans efterföljd, Tjuvrökande apor.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
237. Matta, antik Bergama, möjligen ca 143 x 82 cm.
237. Matta, antik Bergama, möjligen ca 143 x 82 cm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK