Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1144 föremål
477. Collier odlade Söderhavspärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
100 000 - 125 000 SEK
399. Ett par örhängen 18K vitguld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
942. Målningar på rispapper, fyra stycken, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
250. Matta, antik s.k. "Cloud band Kazak", ca 230 x 144 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
1102. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
668. Erik Tryggelin, Skymning över S:t Eriksbron.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
73. Taburetter, ett par, tidigt 1800-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK
1007. Amulett och skulptur, nefrit, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
764. Yves Klein, "Monochrome bleu sans titre (IKB)".
Klubbat pris 
2 150 000 SEK
Utropspris 
1 200 000 - 1 500 000 SEK
616. Moderskärlek.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
614. Fanfaren.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
617. Ett förlorat ägg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
702. På värdshuset.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
42. Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
877. Paneler, tre stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris 
4 000 - 6 000 SEK
878. Paneler, tre stycken, hardwood, Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris 
3 000 - 4 000 SEK
857. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
1139. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris 
18 000 - 20 000 SEK
139. Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1736. Barock.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris 
35 000 - 40 000 SEK
907. Fat, keramik. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris 
1 500 - 2 000 SEK
1091. Skål, porslin. Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
1093. Skål, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
548. Kvinna med spegel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
38. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
216. Gustaf Möllenborg, dosa, 18K guld, Stockholm 1843.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris 
25 000 - 28 000 SEK
97. Ljuskrona, för sex ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
736A. Johann Philipp von der Schlichten, Kermess i slottpark.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
672. August Malmström, Skymningslandskap med hästekipage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
770. Ernst Billgren, ”Rävtrappan”.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris 
100 000 - 125 000 SEK
389. Hängsmycke 14K guld och silver med gammal- och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
344. Cartier ring 18K guld.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
595. Sebastiaen Vrancx Tillskriven, Landskap med jägare och hundar.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK
457. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
101. Ljuskrona, för åtta ljus, Louis XV-stil 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
87. Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
88. Spegel, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
703. Joos de Momper Hans krets, Landskap med Botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
100 000 - 150 000 SEK
286. Matta, Old Isfahan, part silk, ca 311 x 201 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
18 000 - 20 000 SEK
257. Matta, Antik Keshan, sk Motachem, ca 197 x 143 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
114. Bordspendyl, Frankrike omkring år 1820, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
83. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
682. Axel Törneman, Interiör med liggande kvinna.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris 
40 000 - 50 000 SEK
818. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
961. Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris 
8 000 - 10 000 SEK
773. Ernst Billgren, ”Skator i päronträd”.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris 
125 000 - 150 000 SEK
565. Anshelm Schultzberg, Vinterdag på isen.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
330. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
2 000 - 3 000 SEK
133. Trädgårdsurna, Sverige 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 18 000 SEK
113. Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris 
12 000 - 15 000 SEK
118. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris 
5 000 - 7 000 SEK
579. Robert Thegerström, Muraren.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris 
30 000 - 40 000 SEK
36. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
377. WA Bolin ring 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris 
60 000 - 70 000 SEK
566. Bruno Liljefors, Hund jagandes räv i vinterlandskap.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris 
150 000 - 175 000 SEK
557. Per Krafft d.y., "Biskop Gustaf Murray" (1747-1825).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris 
15 000 - 20 000 SEK
630. Anna Palm de Rosa, Vy över Stockholms slott.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
740. Carl Wilhelmson, Två flickor på gårdsplanen - Fiskebäckskil.
Klubbat pris 
250 000 SEK
Utropspris 
300 000 - 400 000 SEK
643. Roland Svensson, Höstdag, Lilla Nassa.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris 
60 000 - 80 000 SEK
521. Bruno Liljefors, Andhona med ungar.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris 
80 000 - 100 000 SEK
406. Ett par örhängen 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris 
18 000 - 22 000 SEK
47. Soffa, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris 
20 000 - 25 000 SEK
388. Brosch 18K guld och emalj med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris 
18 000 - 22 000 SEK
72. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
10 000 - 12 000 SEK
192. Adolf Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1812. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris 
6 000 - 8 000 SEK