Kan inte nå servern

Important Spring Sale 641

 
1143 föremål
893. Penselställ, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
893. Penselställ, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
513. Hjalmar Falk, "Stockholm: Operan".
513. Hjalmar Falk, "Stockholm: Operan".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
42. Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
42. Konsolbord, 1700-talets senare del, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
877. Paneler, tre stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin.
877. Paneler, tre stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
878. Paneler, tre stycken, hardwood, Qingdynastin.
878. Paneler, tre stycken, hardwood, Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
139. Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1736. Barock.
139. Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1736. Barock.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
907. Fat, keramik. Japan, Meiji (1868-1912).
907. Fat, keramik. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1093. Skål, porslin. Kina, 1900-tal.
1093. Skål, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1091. Skål, porslin. Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.
1091. Skål, porslin. Kina, sen Qingdynasti, omkring 1900.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Altarbord, lack, sen Qingdynasti.
882. Altarbord, lack, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1119. Tallrikar, sju stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1119. Tallrikar, sju stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
799. Skål, stengods, tenmoku. Songdynastin (960-1279).
799. Skål, stengods, tenmoku. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
948. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
948. Fat, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. Bord, 1800-tal, Empirestil.
34. Bord, 1800-tal, Empirestil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
479. Collier och armband odlade sötvattenspärlor lås silver.
479. Collier och armband odlade sötvattenspärlor lås silver.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
292. Matta, semiantik Ghom, ca 314,5 x 218 cm.
292. Matta, semiantik Ghom, ca 314,5 x 218 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
368. Armband 18K guld och emalj.
368. Armband 18K guld och emalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
114. Bordspendyl, Frankrike omkring år 1820, Empire.
114. Bordspendyl, Frankrike omkring år 1820, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
672. August Malmström, Skymningslandskap med hästekipage.
672. August Malmström, Skymningslandskap med hästekipage.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
87. Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
87. Spegel, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
682. Axel Törneman, Interiör med liggande kvinna.
682. Axel Törneman, Interiör med liggande kvinna.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
818. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
818. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
961. Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
961. Kendi, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. Ernst Billgren, ”Skator i päronträd”.
773. Ernst Billgren, ”Skator i päronträd”.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
565. Anshelm Schultzberg, Vinterdag på isen.
565. Anshelm Schultzberg, Vinterdag på isen.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
330. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
330. Kopp med fat, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
83. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
83. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
770. Ernst Billgren, ”Rävtrappan”.
770. Ernst Billgren, ”Rävtrappan”.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
344. Cartier ring 18K guld.
344. Cartier ring 18K guld.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
457. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
457. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
101. Ljuskrona, för åtta ljus, Louis XV-stil 1900-tal.
101. Ljuskrona, för åtta ljus, Louis XV-stil 1900-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
595. Sebastiaen Vrancx Tillskriven, Landskap med jägare och hundar.
595. Sebastiaen Vrancx Tillskriven, Landskap med jägare och hundar.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
88. Spegel, 1800-talets första del, Empire.
88. Spegel, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
286. Matta, Old Isfahan, part silk, ca 311 x 201 cm.
286. Matta, Old Isfahan, part silk, ca 311 x 201 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
257. Matta, Antik Keshan, sk Motachem, ca 197 x 143 cm.
257. Matta, Antik Keshan, sk Motachem, ca 197 x 143 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
216. Gustaf Möllenborg, dosa, 18K guld, Stockholm 1843.
216. Gustaf Möllenborg, dosa, 18K guld, Stockholm 1843.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 28 000 SEK
38. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
38. Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustavianskt.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
153. Johan Söderdahl, sked, silver, Söderköping 1762.
153. Johan Söderdahl, sked, silver, Söderköping 1762.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
557. Per Krafft d.y., "Biskop Gustaf Murray" (1747-1825).
557. Per Krafft d.y., "Biskop Gustaf Murray" (1747-1825).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
588. Helmer Osslund, Motiv från Saltoluokta.
588. Helmer Osslund, Motiv från Saltoluokta.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
250. Matta, antik s.k. "Cloud band Kazak", ca 230 x 144 cm.
250. Matta, antik s.k. "Cloud band Kazak", ca 230 x 144 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1102. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1102. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
668. Erik Tryggelin, Skymning över S:t Eriksbron.
668. Erik Tryggelin, Skymning över S:t Eriksbron.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. Strandparti, Strandheim.
543. Strandparti, Strandheim.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
928. Altarljusstake, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
928. Altarljusstake, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
932. Rökelsekar, keramik. Korea, Koryo.
932. Rökelsekar, keramik. Korea, Koryo.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
921. Lock, lergods. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr).
921. Lock, lergods. Handynastin (206 f.Kr -220 e.Kr).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
14. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
14. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
12. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
12. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
514. Erik Tryggelin, Nybrokajen.
514. Erik Tryggelin, Nybrokajen.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
538. Otto Strandman, Stående kvinna.
538. Otto Strandman, Stående kvinna.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Matthias Grahl, tårtspade, silver, Göteborg 1749. Rokoko.
167. Matthias Grahl, tårtspade, silver, Göteborg 1749. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
578. Axel Lindman, Södermalm och Skeppsbron i månsken.
578. Axel Lindman, Södermalm och Skeppsbron i månsken.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
739. Louis Sparre, Pansarkryssare vid Skeppsholmen.
739. Louis Sparre, Pansarkryssare vid Skeppsholmen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
636. Sigrid Fridman, Språngande hjort.
636. Sigrid Fridman, Språngande hjort.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
548. Kvinna med spegel.
548. Kvinna med spegel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
857. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
857. Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1139. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1139. Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
884. Skulptur, brons. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
884. Skulptur, brons. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1071. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1071. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1012. Nefritföremål, fyra stycken, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
1012. Nefritföremål, fyra stycken, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
886. Snusflaskor, tre stycken, glas. Qingdynastin.
886. Snusflaskor, tre stycken, glas. Qingdynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK