Contemporary Art & Design 642

505 föremål
6. Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, ca 1972.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
9. Piero Fornasetti, barstol, Milano, Italien 1960-70-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
12. "Cannaregio", modulsoffa, Cassina, Italien efter 1987.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
13. Willy Rizzo, barbord, Cidue, Italien, 1970-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
15. Mario Botta, stol, "Quinta", Alias, Italien, 1980-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
17. Kara Mann, sideboard, "Wrap Console", Milling Road, 2000-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
18. Pia Wallén, matta, tuftad, signerad 'Pia', ca 249 x 169 cm.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
20. Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
21. Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
23. Mario Botta, "Zefiro", taklampa, Artemide, Italien, 1980-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
24. Vico Magistretti, "Atollo", bordslama, Oluce, Italien efter 1977.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. Fåtöljer, ett par, Tyskland 1980-90-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
33. Gaetano Pesce, fåtölj, "Feltri Chair", Cassina, efter 1986.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. Mario Bellini, soffa, "Camaleonda", B&B Italia, ca 2020.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
36. Åke Axelsson, & KG Nilsson, stol, ed. 1/2, utförd 1982.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
38. Mats Theselius, fåtölj, "Atlantic", Källemo, efter 2005.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Ernst Billgren, bänk, ed. 35/51, Sverige 2006.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
45. John Kandell, skåp, "Solitär", Källemo, efter 1981.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
47. Lars Englund, pall, Skelder AB, 1990-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
48. Italiensk formgivare, golvlampa, Italien 1970-80-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
50. Soffbord, Italien 1980-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
51. Patricia Urquiola, "Biknit", chaise longue, Moroso, efter 2011.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
52. "Biknit", chaise longue, Moroso, efter 2011.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
54. Gillis Lundgren, fåtöljer 1 par, "Sirius", IKEA, 1970-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
54A. Gunnar Kanevad, spegel, Linköping, 1987.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
59. Gunnar Cyrén, glasservis, 46 delar, "Kolonn", Orrefors, efter 1964.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
61. ljuskrona för 16 ljus, Boda glasbruk och smide.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
62. Erik Höglund, skulptur, studio Strömbergshyttan 1988, unik.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
63. Erik Höglund, skulptur, signerad och daterad 1988.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
66. Arne Jacobsen, matgrupp, "Prepop", Asko, Finland, 1969.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International, 2000-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
69. Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Danmark, efter 1963.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
70. Marc Newson, cykel "MN", Biomega, Danmark, efter 1998.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
73. Poul Kjaerholm, "Pk-80", dagbädd, Fritz Hansen, Danmark, 2019.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
76. Olle Bærtling, matta, "Erey", handtuftad, ca 201 x 101 cm, Baertling/Asplund.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
81. Meret Oppenheim, bord "Traccia table", Simon Gavina Edition.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
87. Charles & Ray Eames, fåtölj, "Lounge chair", Vitra, 2000-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
90A. Eero Aarnio, "Åskbollen", Asko Internationall, 1960-70-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK