Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), signerad, Gustaviansk.
Fanerad med jakaranda, lönn, björk och mahogny. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger och festong. Signerad. Längd 91, bredd 49, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in