Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
853. Taktegel, lergods. Sen Mingdynasti.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1044. Taktegel/dekorelement, lergods. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1069. Tallrik, porslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1068. Tallrikar, 12 stycken, kompaniporslin.  Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1073. Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1108. Tallrikar, fem stycken, porslin. Mingdynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1136. Tallrikar, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1137. Tallrikar, sex stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
329. Tallrikar, tre stycken, fajans. Rouen, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1022. Tapet, gouache på papper, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
946. Tazzor, ett par, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
23. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1071. Tekanna med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
439. Tennisarmband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
991. Thangka, målad på duk. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
613. Thomas Wyck Hans krets, Köksinteriör med mor och barn.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
557. Thure Wallner, Katt.
557. Thure Wallner, Katt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
556. Thure Wallner, Orre.
556. Thure Wallner, Orre.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
467. Tiara, Boucheron, 1909, platina med diamanter, signerad Boucheron Paris.
Klubbat pris
2 700 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
386. Tiffany & Co brosch 18K guld i form av ett rådjur.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
341. Trembleuse, porslin. "Sèvres", 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
998. Träställ, 10 stycken. Kina, Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
997. Träställ, sex stycken, hardwood. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
974. Tsuba, förgylld och patinerad brons. Japan, Edo, cirka 1820, Sotenskolan.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1036. Tuschsten, i form av lotusblad, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
407. Två ringar.
407. Två ringar.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
689. Tysk skola, 1600-tal, Rådsherre, troligen från Nürnberg.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
723. Ung kvinna i vit klänning, midjebild.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
564. Ung kvinna med påskliljor.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
521. Ung kvinna som Flora.
521. Ung kvinna som Flora.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
121. Uppsatsskål, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
927. Urna med lock, pekingglas. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1119. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
929. Urna, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1126. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1112. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
937. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
985. Urna, stengods. Signerad. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
128. Urna, troligen Italien, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
817. Utan titel.
817. Utan titel.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
989. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
389. Van Cleef & Arpels armband "Alhambra" 18K guld och onyx.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
441. Van Cleef & Arpels armband 18K guld och trä.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
440. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld med lapis lazuli.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
385. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra" 18K guld och onyx.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
406. Van Cleef & Arpels collier "Alhambra".
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
390. Van Cleef & Arpels ett par örhängen "Alhambra" 18K guld och onyx.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
874. Vas med lock, famille noire. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1117. Vas samt rökelsekar, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
864. Vas, biskvi. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1017. Vas, brons. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
898. Vas, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1103. Vas, porslin, Republik, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
887. Vas, porslin. Kina, troligen Republik, men Yongzhengs märke.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
883. Vas, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1086. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
924. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
938. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
925. Vas, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
875. Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1155. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1085. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1096. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1083. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1090. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
945. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
876. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1084. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1093. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1087. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
872. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
939. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK