Kan inte nå servern

Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

Var god notera Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

 
1151 föremål
573. Pelle Swedlund, "Solnedgång öfver hafvet".
573. Pelle Swedlund, "Solnedgång öfver hafvet".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
885. Fat, ett par, porslin. Kina, troligen Republik, med Yongzhengs märke.
885. Fat, ett par, porslin. Kina, troligen Republik, med Yongzhengs märke.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
867. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
867. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
309. Matta, semiantik, Täbris, ca 286 x 190 cm.
309. Matta, semiantik, Täbris, ca 286 x 190 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. Thure Wallner, Katt.
557. Thure Wallner, Katt.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
689. Tysk skola, 1600-tal, Rådsherre, troligen från Nürnberg.
689. Tysk skola, 1600-tal, Rådsherre, troligen från Nürnberg.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1004A. Vaser, ett par, lack. Qingdynastin (1644-1912).
1004A. Vaser, ett par, lack. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
965. Kärl/Urli, brons. Indien, 1800-tal.
965. Kärl/Urli, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
462. Cartier ring platina med navettslipade diamanter.
462. Cartier ring platina med navettslipade diamanter.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
539. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
539. Carl Milles, "Lilla Europahuvudet".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. Mosse Stoopendaal, Gräsand med ungar.
574. Mosse Stoopendaal, Gräsand med ungar.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Skrivställ, Älvdalen 1800-tal.
126. Skrivställ, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
754. Johan von Holst, Pointer vid strandkanten.
754. Johan von Holst, Pointer vid strandkanten.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
381. Bulgari hänge "Monete".
381. Bulgari hänge "Monete".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
848. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
848. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
633. Ivar Kamke, Två badande kvinnor.
633. Ivar Kamke, Två badande kvinnor.
Klubbat pris 
20 100 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
19. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
805. Woldemar Hau Tillskriven, Porträtt av en ung kvinna vid ett fönster.
805. Woldemar Hau Tillskriven, Porträtt av en ung kvinna vid ett fönster.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
104. Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
419. Bulgari ring 18K guld med pärlemor.
419. Bulgari ring 18K guld med pärlemor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
286. Matta, antik, Beshir, ca 495 x 206 cm, omkring år 1875.
286. Matta, antik, Beshir, ca 495 x 206 cm, omkring år 1875.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
404. Armband 18K guld med odlade Keshipärlor.
404. Armband 18K guld med odlade Keshipärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
852. Fat, porslin. Sen Ming/tidig Qing med Hongzhis märke.
852. Fat, porslin. Sen Ming/tidig Qing med Hongzhis märke.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
865. Kanna med lock, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
865. Kanna med lock, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
838. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
226A. Dosa, citrin och guld, sannolikt England 1800-tal.
226A. Dosa, citrin och guld, sannolikt England 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
529. Kilian Zoll, Familjeidyll.
529. Kilian Zoll, Familjeidyll.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
37. Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.
37. Skrivbord, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
671. Blomsterplockande barn i skärgårdslandskap.
671. Blomsterplockande barn i skärgårdslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
646. Antonio Canova Efter, Amor och Psyche.
646. Antonio Canova Efter, Amor och Psyche.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
384. Armband 18K guld Tännler.
384. Armband 18K guld Tännler.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
589. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv, Venedig.
589. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv, Venedig.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
60. Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
60. Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
648. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
648. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
452. Armband 14K guld och malakit.
452. Armband 14K guld och malakit.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
533. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
533. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
272. Matta, antik, Heris, ca 386 x 297 cm.
272. Matta, antik, Heris, ca 386 x 297 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
414. Armband 18K guld.
414. Armband 18K guld.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
111. Golvur, England, 1700-talets början, Barock.
111. Golvur, England, 1700-talets början, Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
550. Anshelm Schultzberg, "Nice - Chateau des Portiques".
550. Anshelm Schultzberg, "Nice - Chateau des Portiques".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
584. Stanislaw Zoladz, Vinterväg med hus och traktor.
584. Stanislaw Zoladz, Vinterväg med hus och traktor.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
48. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
48. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
49. Karmstolar, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1094. Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
1094. Vas, porslin. Sen Qingdynasti omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
125. Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
314. Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige.
314. Matta, rölakan, ca 300 x 194 cm, Sverige.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
139. Skulptur, 1800-talets senare del.
139. Skulptur, 1800-talets senare del.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.
122. Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
939. Vas, porslin. Qingdynastin.
939. Vas, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
417. Ett par örhängen 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
417. Ett par örhängen 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
581. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
581. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
283. Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 360 x 260 cm.
283. Matta, semiantik, Meshed/Moud, ca 360 x 260 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
253. Matta, semiantik, Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 475 x 333 cm.
253. Matta, semiantik, Chahar Mahal/Bakhtiari, ca 475 x 333 cm.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
582. Mosse Stoopendaal, "Hare i skog".
582. Mosse Stoopendaal, "Hare i skog".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
561. Gustaf Brandelius, I väntan på gårdsplan.
561. Gustaf Brandelius, I väntan på gårdsplan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1027. Rullmålning, efter Qi Baishi (1864-1957).
1027. Rullmålning, efter Qi Baishi (1864-1957).
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
745. Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap.
745. Anshelm Schultzberg, Vinterlandskap.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
472. Armband 18K guld och vitguld, Jan Hellströmer.
472. Armband 18K guld och vitguld, Jan Hellströmer.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
493. Armband 18K guld Jan Hellströmer.
493. Armband 18K guld Jan Hellströmer.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
23 000 - 26 000 SEK
279. Matta, antik, silke Heris, ca 166,5-170 cm x 116-120 cm.
279. Matta, antik, silke Heris, ca 166,5-170 cm x 116-120 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
879. Fat, porslin. Sen Qingdynasti, med Kangxis sex karaktärers märke.
879. Fat, porslin. Sen Qingdynasti, med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
613. Thomas Wyck Hans krets, Köksinteriör med mor och barn.
613. Thomas Wyck Hans krets, Köksinteriör med mor och barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
507. Axel Lindman, Vårlandskap, ekbacke.
507. Axel Lindman, Vårlandskap, ekbacke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1127. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1127. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK