Important Winter Sale 645

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
102Kandelabrar för sex ljus, ett par, Louis Philippe, Frankrike ca år 1830.18 000 SEK
103Golvljusstakar, ett par, troligen Italien 1700-tal, Barock.5 000 SEK
104Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
105Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
106Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.19 000 SEK
107Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.10 000 SEK
108Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.8 500 SEK
109Cassoletter ett par, Frankrike omkring 1790. Louis XVI.22 000 SEK
110Ljusstakar, sex stycken, 1800-talets början, Empire.12 000 SEK
111Golvur, England, 1700-talets början, Barock.16 000 SEK
112Golvur, märkt Benjamin Shuckforth (1754-1760), England.Återrop
113Konsolur, av Thomas Hally London, omkring år 1700, Barock, fodral Sverige 1700-talets mitt, Rokoko.50 000 SEK
114Konsolur, av Johan Nyberg (mästare i Stockholm 1787-1801), Rokoko.Återrop
115Bordspendyl av Eduard Engelbrechten (verksam i Stockholm 1815-1845), Empire.Återrop
116Bordspendyl, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783-1806). Sengustaviansk.24 000 SEK
117Bordspendyl, 1800-talets första hälft, Empire.12 000 SEK
118Bordspendyl, av Hunziker (verksam i Paris 1807-1825), Empire.9 000 SEK
119Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.9 000 SEK
120Bordsur, 1800-talets mitt, Senempire.16 000 SEK
121Uppsatsskål, Frankrike 1800-talets första del, Empire.22 000 SEK
122Bordssurtout, Frankrike 1800-talets början, Empire.34 000 SEK
123Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire.Återrop
124Tripod med skål, Frankrike 1800-talets första del, Empire.5 500 SEK
125Urna, Frankrike 1800-talets början, Empire.22 000 SEK
126Skrivställ, Älvdalen 1800-tal.30 000 SEK
127Kolonn, Älvdalen, porfyr, 1800-tal.30 000 SEK
128Urna, troligen Italien, 1800-talets första hälft.Återrop
129Terrin med lock av Eric Pettersson Krietz (mästare i Stockholm 1753-95/1805), 1780.40 000 SEK
130Ljusstakar ett par, av Jakob Sauer (I) mästare i Stockholm (1697-1723/33), Barock.36 000 SEK
131Fat av Johan Gustaf Ryman (verksam 1761-1797), Stockholm 1785, Rokoko.8 000 SEK
132Skedar, två stycken, av mästersmed Isak Gråsten (1770-1821), Wedevågs bruk.Återrop
133Vaxstapel med elddon, Wedevågs Bruk, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk.Återrop
134Sked av Erik Castman Wimmerby (1719-85).1 000 SEK
135Skarabé, s.k. begravningsskarabé, Egypten troligen sendynastisk tid, 26-30:e dynastin, 664-343 f.kr.70 000 SEK
136Dukatskrin, 1700-talets första del, Barock.12 000 SEK
137Samovar, 1800-talets början, Empire.8 000 SEK
138Byst av kejsar Julius Caesar, Frankrike 1800-tal.8 000 SEK
139Skulptur, 1800-talets senare del.22 000 SEK
140Skål, delvis förgyllt silver, möjligen Osmanska riket eller Balkanhalvön 1600-tal.Återrop
141Ett tyskt presenterfat, silver, oidentifierad mästare, troligen Augsburg 1688-1689. Barock.11 000 SEK
142Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711. Barock.34 000 SEK
143Arnold van der Hagen, konfektfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)). Senbarock.18 000 SEK
144Abraham I Drentwett, praktkanna, silver, Augsburg 1645-50. Barock.330 000 SEK
145Henrik Möller d.ä., dryckeskanna, silver, Stockholm (1645-1690) före 1689. Barock.28 000 SEK
146Conrad Kampf, dryckeskanna med lock, delvis förgyllt silver, Kristianstad (verksam 1686-1711). Barock.48 000 SEK
147Ferdinand Sehl dä, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1693. Barock.38 000 SEK
148Jeremias Busch, bägare, delvis förgyllt silver, 1697-1699 Augsburg. Senbarock.17 000 SEK
149En tidig 1700-talsbägare, silver, saknar stämplar. Senbarock/Karolinsk.Återrop
150Abraham Wirgman, bägare, delvis förgyllt silver, Göteborg 1722.5 500 SEK
151Abraham Wirgman, bägare, delvis förgyllt silver, Göteborg 1722.Återrop
152Johann Adolf Gaap, ljusstakar, ett par, silver, (född 1667, död 1724). Padua. Senbarock.Återrop
153Petter Ersson Lund, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1727. Senbarock.55 000 SEK
154Lars Åkerblom, kandelabrar, ett par, silver, Gävle 1775, armarna av Christian Kullberg, Ystad 1785. Rokoko.Återrop
155Stephan Halling, ljusstakar, ett par, silver, Örebro 1775. Rokoko.Återrop
156Johan Rudman, bägare, silver, Gävle (verksam 1689-1727). Karolinsk.12 000 SEK
157Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala (verksam 1699-1755).8 000 SEK
158Petter Julin, bägare, silver, Köping 1765. Rokoko.13 000 SEK
159Carl Berg, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping 1771. Rokoko.Återrop
160Daniel Lundgren, terrin med lock, silver (verksam Reval 1771-83). Rokoko.920 000 SEK
161Jakob Lampa, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1777. Rokoko.14 000 SEK
162Johan Grönwall, kaffekanna, silver, Vänersborg (verksam 1753-1784). Rokoko.46 000 SEK
163Christian Werum, såspanna, silver, Köpenhamn 1779. Kontrollstämpel Fabricius.5 500 SEK
164Ask med lock, silver, oidentifierad mästare, Wien 1738. Rokoko.5 000 SEK
165Andreas Öhrman, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1756. Rokoko.16 000 SEK
166Johannes Nordgren, tekanna, silver, Jönköping 1788. Rokoko.Återrop
167Olof Löfvander d.ä., kaffekanna, silver, Luleå 1773. Rokoko.44 000 SEK
169Lars Holmström, kandelabrar, ett par tvåarmade, silver, Lund 1772. Rokoko.95 000 SEK
170Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1790 och 1791. Gustavianska.40 000 SEK
171Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska.42 000 SEK
172Lars Pihl, bägare, silver, Västervik (verksam 1730-55(60)). Rokoko.6 500 SEK
173Petter Gillberg, bägare, delvis förgyllt silver, Varberg 1791.9 500 SEK
174Petter Gillberg, bägare, delvis förgyllt silver, Varberg 1791.10 000 SEK
175Hans Petter Vogt, bägare, delvis förgyllt silver, (verksam 1752-1804), Kristianstad.3 000 SEK
176Alexander V. Holst, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Härnösand 1766.22 000 SEK
177Möjligen Erik Löfgren (verksam Umeå 1786-1796), dryckeskanna med lock, delvis förgyllt silver, 1786.17 000 SEK
178Petter Berendt, bägare, silver, Stockholm 1702. Barock/Karolinsk.Återrop
179Lars Löfvgren, bägare, silver, Hudiksvall (1797-1853).9 000 SEK
180Johan Malmstedt, mjölkkanna, silver, Göteborg 1785. Gustaviansk.12 000 SEK
181Petter Eneroth, kaffekanna, silver, Stockholm 1790. Gustaviansk.12 000 SEK
182Johan Abraham Hallard (Hallardt), tekanna, silver, Stockholm 1794. Sengustaviansk.16 000 SEK
183Kaffekanna, icke identifierad mästarstämpel, silver, Mons, Belgien, sannolikt efter 1766.Återrop
184Bestickuppsättning samt schatull, delvis förgyllt silver, 121 delar, 1700-tal, England.155 000 SEK
185Arvid Floberg, karotter (sk kuddkarotter), ett par, Stockholm 1784. Gustavianska.20 000 SEK
186Hans Lundgren, sockerskrin, silver, Stockholm 1770. Rokoko.Återrop
187Carl Klingwall, sockerskål med lock, silver, Västerås 1771. Rokoko.11 000 SEK
188Petter Eneroth, mjölkkanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.Återrop
189Peter Pihl, kaffekanna, silver, Västervik 1798. Sengustaviansk.22 000 SEK
190Johan Fagerberg, sockerskål med lock, silver, Karlskrona 1788, Gustaviansk.Återrop
191Pehr Zethelius, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1793. Sengustaviansk.9 500 SEK
192Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska.36 000 SEK
193Adolf Zethelius, kaffekanna, silver Stockholm 1811. Empire.Återrop
194Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1806. Sengustavianska.55 000 SEK
195Magnus Ljungqvist, kanna med tvättfat, silver, Kristianstad 1799. Sengustavianska.Återrop
196Gustaf Möllenborg (Carl Teodor Feron), kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1896. Nyrokoko.40 000 SEK
197Gustaf Möllenborg, tekanna på rechaud, silver, Stockholm 1826.16 000 SEK
198Christian Hammer, kanna, silver, Stockholm 1857.16 000 SEK
199Johan Petter Grönvall, vinsil, silver, Stockholm 1822.4 500 SEK
200CG Hallberg, kandelabrar, ett par, silver, Stockholm 1907. Empirestil.48 000 SEK
201Adolf Zethelius, samovar, silver, Stockholm 1814. Empire.24 000 SEK
202Henrik Christoffer Klint d y, sockerskrin, silver, Stockholm 1817. Empire.7 000 SEK